,

10 ciekawostek na temat nazw włoskich miast

przez bedy

Czy wiecie, które miasto we Włoszech ma najdłuższą nazwę? A które najkrótszą? Czy słyszeliście o tym, że pewna miejscowość znajduje się jednocześnie w Sycylii i Lombardii? I co to za miejscowość? A czy zastanawialiście się kiedyś, który Święty najczęściej występuje w nazwach włoskich miast? Przeczytajcie!

Czy wiecie, które miasto we Włoszech ma najdłuższą nazwę? A które najkrótszą?

Czy słyszeliście o tym, że pewna miejscowość znajduje się jednocześnie w Sycylii i Lombardii? I co to za miejscowość?

A czy zastanawialiście się kiedyś, który Święty najczęściej występuje w nazwach włoskich miast? Przeczytajcie!

  • 1) Miejscowości o najkrótszej nazwie składają się jedynie z dwóch liter i w całych Włoszech jest ich pięć: Lu (Piemonte), Ne (Liguria), Re (Piemonte), Ro (Emilia-Romagna) i Vo (Veneto). Natomiast najdłuższą nazwę posiada miejscowość Pino sulla Sponda del Lago Maggiore (Lombardia, prowincja Varese). Sami policzcie, ile ma literek!

  • 2) We Włoszech jest szesnaście miejscowości, których nazwy się powtarzają (występują podwójnie). Miejscowość o nazwie Valverde znajduje się w Sycylii, jak również w Lombardii. Pozostałe siedem takich miejscowości to: Brione, Calliano, Castro, Livo, Peglio, Samone, San Teodoro.

  • 3) Miejcowości ze słowem Santo w nazwie – we Włoszech są aż 34 miejscowości, których nazwy zawierają w sobie imię Świętego Jana (San Giovanni). Ten Święty najczęściej występuje w nazwach wiosek i miast. Na drugim miejscu jest Święty Piotr (San Pietro), od którego imienia wzięły swą nazwę 33 miejscowości.

  • 4) Miejscowości, których nazwa związana jest z historią i mieszkańcami – to np. Borgofranco d’Ivrea (prowincja Turyn). Nazwa ta pochodzi od słów borgo oraz franco i odnosi się do faktu, że dawno temu mieszkańcy tegoż miejsca byli „wolni”(franchi), w znaczeniu, że nie płacili podatków. Wiele nazw miejscowości ma dokładnie takie same pochodzenie, np. Francavilla al Mare (Chieti), Castelfranco Emilia (Modena), Borgofranco sul Po (Mantova).

  • 5) Miejscowość, której nazwa nawiązuje do zjawisk meteorologicznych – to Ventotene (Lazio). Zawdzięcza ona swą nazwę wiejącym tam dość często wiatrom.

  • 6) Wiele miejscowości powstało wokół zamków lub wież i w konsekwencji zachowało słowa Castello lub Torre w swych nazwach, np. Casteltermini (Ag), Castelsardo (Ss), Castelverrino (Is), Torricella (Ta), Torri di Quartesolo (Vi) i inne.

  • 7) Do miejscowości, których nazwa wywodzi się od dawnego zajęcia wykonywanego przez ich mieszkańców zaliczyć możemy: Noceto (Pr) – gdzie rośnie wiele orzechów włoskich, Forno di Zoldo (Bi) – nawiązuje do działalności metalurgicznej oraz Lamporecchio (Pt) – pochodzi od słowa lampone (malina).

  • 8) Miejscowością, której nazwa pochodzi od dawnego właściciela feudalnego jest np. Ventimiglia di Sicilia, założona w 1625 roku przez Beatrice Ventimiglia, żonę Girolamo del Carretto. W 1863 roku do nazwy dołączono di Sicilia, by odróżnić ją od Ventimiglia w regionie Liguria.

  • 9) Po zjednoczeniu Włoch do wielu nazw miejscowości dodano specyficzne określenie, w celu uniknięcia zbieżności z innymi miastami. We Włoszech jest sześć miejscowości zawierających w swej nazwie Monteleone (np. Monteleone Sabino).

  • 10) Nazwa miejscowości Cuneo pochodzi od kształtu zajmowanego przez nią obszaru (cuneo – klin). Można to łatwo zaobserwować patrząc na zdjęcie satelitarne.

Jak widzicie, wiele włoskich nazw miejscowości kryje w sobie niezwykle ciekawe historie.

 

żródło: www.puoiviaggiare.com

Poprzedni

Klasyka i innowacja dla dzieci

Złoty medal dla Caroliny Kostner

Następny

Dodaj komentarz