6 Festival Kultury Polskiej w Rzymie

przez redakcja

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, już po raz szósty w Rzymie odbędzie się od 19 września do 18 października Wielki Festiwal Kultury Polskiej „Corso Polonia”, zorganizowany przez Instytut Polski.

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, już po raz szósty w Rzymie odbędzie się od 19 września do 18 października Wielki Festiwal Kultury Polskiej „Corso Polonia”, zorganizowany przez Instytut Polski.
To wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników polskiego kina, kultury, jak i okazja do spotkań w gronie polskim.

Dla polskiej i włoskiej widowni będą organizowane liczne koncerty, spektakle. Znajdzie się również coś dla miłośników poezji Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Odbędzie się również przegląd polskich filmów pod hasłem „Nowy bohater polskiego kina”, podczas którego zostaną wyświetlone następujące filmy:”Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego,”Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.
20-21 września w Villa Borghese to dni, w których najmłodsi Polacy będą mieli okazję poznać bajki i wiersze polskie.

1-2 października będzie miała miejsce projekcja filmów Marcela Łozińskiego.
4 października w klubie jazzowym Casa del Jazz miłośnicy jazzu będą mieli okazję posłuchać tria Marcina Wasilewskiego.
6 października odbędzie się wieczór poetycki w Instytucie Polskim ku pamięci Zbigniewa Herberta.
7 października, również w Instytucie Polskim, zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Dworzec Gdański”, a gościem specjalnym będzie Seweryn Blumsztajn.
10 października miłośnicy Tadeusza Różewicza będą mogli się spotkać na prezentacji wydanego we Włoszech zbioru poezji tego pisarza z lat 1947-2004.
11 października w klubie jazzowym Casa del jazz wystąpi Leszek Możdżer.
14 października odbędzie się wieczór, na którym będzie wspominany poeta Jerzy Hordyński, a także poetka Urszula Kozioł.
Miejscem spotkań będzie Instytut Kultury Polskiej mieszczący się na Via V.colonna, jak i Villa Borghese, Cinema Trevi, Nuovo cinema Aquila, Casa del Jazz,Biblioteca Angelica, Cafe Europe, Biblioteca dell’Academia Polacca delle Scenze i Teatro SalaUno.
Bogata w atrakcje kulturalne oferta Instytutu Kultury polskiej ma za zadanie przyciągnąć uwagę tych wszystkich, którzy są związani z kulturą polską, chcą ją propagować, również poza granicami kraju, w swojej drugiej ojczyźnie, jaką są Włochy.
Myślę, że takie spotkania pozwalają nam Polakom jednoczyć się na obczyźnie, by wspólnie szerzyć polskość, zacierać granice, propagować to, co dobre, bo polskie!
A Wy co macie do powiedzenia na ten temat, macie zamiar odwiedzić „Corso Polonia”?

Żródło:
„Corso Polonia – wielki festiwal kultury polskiej w Rzymie”
Gazeta Wyborcza nr 211 z 08.09.08
Sylwia Wysocka (bart) (wyborcza.pl)

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni

We Włoszech mordują za jedno ciastko!

Powrót do Polski, czy na stałe we Włoszech?

Następny

Dodaj komentarz