60 lat temu w Turynie

przez bedy

W poniedziałek 26 stycznia br. o godzinie 21.00 w teatrze San Giuseppe na via Andrea Doria 18 w Turynie odbędzie się recital Mariusza Patyry i Giovanni Casella.

Konsulat Generalny RP w Mediolanie, Stowarzyszenie Kulturalne Artystyczno-Muzyczne “Arpa di Noè” oraz Ognisko Polskie w Turynie zapraszają na recital polskiego skrzypka, Mariusza Patyry, który wystąpi przy akompaniamencie fortepianowym Giovanni Casella.

W programie utwory Brahmsa, Sarasate, Paganiniego, Chopina i Wieniawskiego.
Koncert został zorganizowany z okazji 60. rocznicy powstania Ogniska Polskiego w Turynie, które powstało w 1949 roku. Jego założycielami byli byli żołnierze II Korpusu gen. Andersa, którzy postanowili zdobyć dyplom tutejszej politechniki.
Jak to często bywa w życiu, żołnierze ci dobrze zintegrowali się z turyńskim społeczeństwem i tu poznali swoje przyszłe żony. W związku z sytuacją w Polisce jaka panowała w owych czasach, postanowili pozostać we Włoszech, a tęsknota za ojczyzną spowodowała chęć odnalezienie się i zorganizowania. W ten sposób narodziło się Ognisko Polskie w Turynie.

Pierwszych dwóch prezesów stowarzyszenia: Jana Jaworski i Mieczysława Rakieja niestety nie ma już wśród nas, ale ich duch jest cały czas z nami!
Wstęp na koncert będzie dla wszystkich osób bezpłatny dzięki wsparciu Fondazione CRT.

Poprzedni

Prawo do głosowania: ważne tylko na papierze

Protestują pracownicy Alitalia należący do związku zawodowego pracowników

Następny

Dodaj komentarz