,

Alarm dla rzymskiej Fontanny di Trevi

przez Patrycja Kaminska

Barokowa Fontanna di Trevi w Rzymie zaczyna się rozpadać. Wcześniej usunięto z niej zagrożone kawałki marmurowego gzymsu, które groziły odpadnięciem, a ostatnio z fontanny odpadł fragment gzymsu, a dokładnie część niezwykle bogatej sztukaterii, między innymi liście laurowe jednego z kapiteli.

Po informacjach o niszczejącym Koloseum nadeszły wieści o złym stanie słynnego barokowego zabytku – Fontanny di Trevi. Urząd Nadzoru Zabytków w Rzymie zapewnia jednak, że sytuacja nie jest poważna, a zły stan techniczny fontanny to wynik lutowych śnieżyc, które miały negatywny wpływ na 250-letnią fontannę. Konserwatorzy zabytków alarmują, że konieczny jest natychmiastowy gruntowny remont budowli. Poprzednie prace konserwacyjne prowadzono tam w 1991 i 2000 roku.

 

Fontanna di Trevi została odsłonięta po trzydziestu latach budowy 22 maja 1762 roku. Zbudowano ją z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu wcześniej istniejącej fontanny. Wybrano projekt Niccolo Salviego, który zakładał wkomponowanie kaskady, bogatej w rzeźby postaci mitologicznych, w fasadę budynku.

Poprzedni

Wizyta włoskiego prezydenta w Polsce

Włochy remisują z Hiszpanią 1:1 na meczu w Gdańsku

Następny

Dodaj komentarz