,

Bergamo: budynek z cementu, który pochłania zanieczyszczenie powietrza

przez Patrycja Kaminska

Oryginalny budynek projektu amerykańskiego architekta Richarda Meiera powstał w Bergamo, koło Mediolanu. Superekologiczny budynek wykonany jest z cementu, który pochłania zanieczyszczenie powietrza.

Na przedmieściach miasta Bergamo powstał superekologiczny budynek – laboratorium firmy Italcementi. Autorem projektu jest amerykański architekt żydowskiego pochodzenia – Richard Meier. Italcementi to licząca 100 lat jedna z najważniejszych włoskich firm produkujących cement, zajmująca piąte miejsce na świecie w tej branży.

W ich katalogu figuruje nawet przeźroczysty cement, który pozwala widzieć przez ściany i uzyskiwany jest za pomocą dodania polimeru jaśniejszego niż szkło. Zostanie on zaprezentowany na Expo w Szanghaju. Firma wymyśliła także cement pochłaniający zanieczyszczenia powietrza, którego Richard Meier użył w konstrukcji kościoła Chiesa del Giubileo w Rzymie.

Cement pochłaniający zanieczyszczenie powietrza został także wykorzystany do budowy laboratorium Italcementi w Bergamo.  Oprócz tego budynek wyposażony jest w szereg nowoczesnych technologii, które czynią go przyjaznym środowisku. Nowoczesne laboratorium otrzymało już certyfikat Leed Platinum oraz European Green Building Award.

Poprzedni

71-letni Włoch zaprosił bezrobotnych na obiad

Audi kupiło Ducati za 860 milionów euro

Następny

Dodaj komentarz