,

Berlusconi skazany na 4 lata więzienia przez sąd w Mediolanie

przez Patrycja Kaminska

Prokuratura w Mediolanie skazała byłego premiera Włoch na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe w telewizji Mediaset. Do tego wyroku dołączono zakaz zajmowania stanowisk państwowych przez trzy lata.

Sprawa, w której zapadł wyrok, dotyczy początku lat 90. i zakupu przez należący do Berlusconiego telewizyjny koncern Mediaset praw do emisji seriali oraz filmów. Transakcje te odbywały się przy udziale amerykańskiego pośrednika. Według aktu oskarżenia podczas załatwiania tych transakcji, przeprowadzanych w rajach podatkowych, doszło do oszustw podatkowym na sumę 14 milionów euro. Prokurator żądał dla Berlusconiego kary trzech lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Sąd wymierzył mu karę dłuższą o cztery miesiące.

Były premier skomentował wyrok słowami: „To wyrok polityczny, niesłychany i nie do przyjęcia.” Berlusconi dodał też, że był pewny, iż zostanie uniewinniony.

 

76-letni Berlusconi ma za sobą około 30 postępowań sądowych w różnych sprawach. Na ogół były one umarzane z powodu przedawnienia. Jeszcze jeden proces, również w Mediolanie, toczy się obecnie. Berlusconi oskarżony jest o korzystanie z usług nieletnich prostytutek i nadużycie władzy.

 

Poprzedni

Dwuletnia dziewczynka odebrana „za starym” rodzicom

Włoscy sejsmolodzy pójdą do więzienia za nieprzewidzenie trzęsienia ziemi

Następny

Dodaj komentarz