Co konkretnie mogą zrobić politycy, żeby poprawić sytuację kobiet we Włoszech? Kwestionariusz włoskiej edycji „Elle” daje odpowiedź na 15 pytań.
Wydawałoby się, że dzisiejsze Włoszki znalazły wreszcie indywidualne rozwiązania, by pogodzić pracę i życie osobiste. Wybierają macierzyństwo, które przypomina bieg z przeszkodami lub karierę singla w wielkiej korporacji, zapisują myśli na blogach, nie mając innego miejsca do publicznej dyskusji i śpią coraz mniej, głównie z braku czasu.
Jednak, wystarczyło, żeby miesięcznik «Elle» zapoczątkował swoją kampanię SorElle i związany z nią sondaż, przeprowadzony we współpracy z agencją badań rynku Cirm, w którym padają pytania o potrzeby, pragnienia i propozycje zmian. Teza, że problemy kobiet nie powinny być jedynie ich problemami, a ich rozwiązanie może dać nadzieję wszystkim – doprowadziła do zarejestrowania 1500 pasjonujących wywiadów w miejsce suchych odpowiedzi w granicach kwestionariusza.
Wynik: Biała Księga, przedstawiona 17 stycznia w Wyższej Szkole Biznesu w Mediolanie, w obecności Ministra ds. Równych Możliwości. Wyłaniający się z niej obraz, jak i dane statystyczne, nie są wesołe: we Włoszech rodzi się coraz mniej dzieci, a zatrudnienie kobiet sięga około 48%. W czasach bez umów i gwarancji, zwłaszcza dla młodych pracowników, nie istnieje już ochrona macierzyństwa. Stąd punkt 1 Białej Księgi – wynagrodzenie także dla nie zatrudnionych, pracujących w domu i przy dzieciach.
Dane pochodzące z kwestionariusza niepokoją: 46% pytanych kobiet uważa, że niestabilność i tymczasowość pracy to „pierwsza przyczyna, by wstrzymać się z pragnieniem posiadania dziecka”. 56% indagowanych czuje się dyskryminowane na rynku pracy, z racji posiadania dzieci. Obowiązkowy urlop dla ojca, od 2 do 6 tygodni, to projekt, który zyskał aprobatę aż 97% respondentek.
Najbardziej pożądane zmiany w prawie to, zdaniem kobiet biorących udział w ankiecie, ułatwienie procedur adopcyjnych, rozszerzenie sieci żłobków, elastyczny czas i warunki wykonywania pracy, także tej krótkoterminowej. I prosta konkluzja: ułatwienia w życiu kobiet spowodują ułatwienia dla wszystkich, dla całych rodzin.
Z ankiety wyłania się obraz współczesnej kobiety jako osoby żyjącej w ogromnym rozdarciu, między pragnieniem posiadania i wychowywania dzieci, koniecznością pracy w wymiarze znacznie przekraczającym „stały etat” naszych matek i często obowiązkiem opiekowania się coraz starszymi rodzicami.
Biała Księga proponuje też płatny urlop macierzyński w wymiarze 24 miesięcy przy pierwszym dziecku i 12 miesięcy przy drugim, zaliczanie składek za pracę na część etatu do emerytury i możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę w wypadku konieczności opieki nad niedołężnymi osobami starszymi. A na koniec, mniejsze podatki dla firm zatrudniających personel żeński, zwłaszcza kobiety w wieku rozrodczym.
Kwestie poruszane w Białej Księdze to jedynie wierzchołek góry lodowej, lecz widać, że w kobietach i ich pragnieniach coś się zmieniło.