,

Bilans kolejnego ataku pyłu wulkanicznego

przez A. M.

Zatrzymane loty w Genui, Turynie, Rzymie i Mediolanie. 3 miliony euro kary dla Ryanair.

Powrót chmury pyłu wulkanicznego w poprzedni weekend spowodował odwołanie lotów w Portugalii, Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Tak, jak zapewniało Europejskie Centrum Kontroli Pyłów Wulkanicznych Vaac, w niedzielę wieczorem niebo nad Italią było całkowicie wolne od zanieczyszczeń wulkanicznych,a  loty zostały przywrócone już o godzinie 14.

 

9 maja:

 

Malpensa – odwołanych 137 lotów

Na mediolańskim lotnisku Malpensa tłumy pasażerów zbierały się w kolejkach do punktów biletowych linii lotniczych, punktów informacyjnych oraz w barach. Panowała jednak atmosfera spokoju i rezygnacji, jak było również za pierwszym razem.

 

Linate – odwołanych 161 lotów

Na drugim z mediolańskich lotnisk, według danych Sea, zarządzającej mediolańskimi lotniskami, wstrzymanych zostało 80 przylotów i 81 odlotów w godzinach od 8 do 14.

 

Rzym – zawieszonych 88 lotów

Mowa o odwołanych 88 lotach. Z Fumicino nie wyleciało 45, nie wylądowało 39. Ciampino wstrzymało po dwa starty i lądowania.

 

„Aktywność wulkanu powróciła do postaci z dni 15 i 16 kwietnia, kiedy to była najwyższa.” To słowa Mike`a  Burtona, badacza Ingv (Państwowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii).

 

Na 12 maja przewidywany był powrót chmury, jednak nie zakłóciło to ruchu lotniczego.

 

 

ENAC, Włoski Urząd Kontroli lotów nałożył na irlandzki Ryanair karę 3 milionów euro za niesprawowanie opieki nad swoimi pasażerami. Stwierdzono 178 takich przypadków w okresie od 17 kwietnia. W szczególności dotyczy to lotniska Ciampino, na którym przewoźnik zaniedbał opieki nad koczującymi pasażerami, czym musiały zająć się inne służby (ENAC, Protezione Civile i ADR). ENAC podkreśla, że w tych samych warunkach zachowanie innych przewoźników było niemal bez zarzutu i ich pracownicy starali się jak mogli złagodzić pasażerom niedogodności całej sytuacji.

Poprzedni

Inter idzie jak burza

Otwarto muzeum mafii

Następny

Dodaj komentarz