,

BilBOLBul: IX edycja Miedzynarodowego Festiwalu komiksów w Bolonii zakończona

przez bedy

Dziś jest ostatni dzień dziewiątej edycji międzynarodowego festiwalu komiksów BilBOLBul w Bolonii. Festiwal zorganizowany po raz pierwszy w 2001 roku przez stowarzyszenie kulturalne Hamelin, już dawno przestał być jedynie eksperymentalną próbą utworzenia profesjonalnej wystawy z udziałem najwybitniejszych artystów włoskich i międzynarodowych.

Organizatorzy tegorocznej edycji mieli na celu nakłonić odbiorców do chwili refleksji nad samym językiem komiksu oraz jego transformacją za sprawą technologii i nowych form jego użytkowania, pomiędzy komiksem w wersji papierowej, jego przemianą w wersji cyfrowej, a także wpływem słownictwa z dziedziny muzyki czy kina animowanego na jego obecną postać.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji festiwalu, były takie sławy tej dziedziny, jak: Richard McGuire, czy Lilli Carré, Giaccomo Nanni, czy Alice Social.

Wystawa główna zadedykowana była właśnie Giaccomo Nanni i tam można też było obejrzeć jego najnowsze dzieło Prima di Adamo, które było wystawione po raz pierwszy na BilBOLBul. Oprócz niego, podziwiano też oniryczne i bajkowe kompozycje amerykańskiej artystki Carré, organizatorki festiwalu animacji eksperymentalnej Eyeworks, w Chicago oraz mistrza współczesnego czarnego humoru Benoît Preteseille.

Publiczność z pewnością zaciekawiło Cinema Zenit, Andrea Bruno. Bardziej niż wystawa, jest to raczej historia epizodów przedstawiona w formie performance, które sprawiają, ze granice między komiksem a scenografią, video i dźwiękami, dosłownie eksplodują.

W wydarzeniu wzieli też udział przedstawiciele wydawnictwa Breakdown Press Joe Kessler, Antoine Cossé e Richard Short.

W programie znalazło się miejsce także dla najznamienitszych artystów, których dzieła przeszły już do historii, takich jak Magnus, podczas gdy innemu mistrzowi bolońskiemu Giorgio Morandi zostanie zadedykowana biografia w formie komiksu.

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyły wystawy indywidualne, a także spotkania dla młodzieży organizowane przy współpracy z Cineteca di Bologna oraz czterema pracowniami artystycznymi dla początkujących ilustratorów i pasjonatów tematu.

Poprzedni

Podróże, które nie kosztują dużo

Jubileusz: papież Franciszek otwiera Świętą Bramę Bazyliki Świętego Piotra: uścisk z Benedyktem XVI

Następny

Dodaj komentarz