,

BOLOGNA CHILDREN

przez bedy

W tym roku 47-a edycja międzynarodowych targów książki dziecięcej w Bolonii odbyła się w dniach 23-26 marca. Na spotkaniu wydawców, autorów, ilustratorów, agentów literackich, tłumaczy, producentów telewizyjnych gościem honorowym była Słowacja. Wręczono również prestiżowe nagrody: „Bologna Ragazzi Award” i Małego Nobla, czyli nagrodę im. Hansa Christiana Andersena.

Targi książki dziecięcej w Bolonii należą do najważniejszych wydarzeń kulturalnych dedykowanych dziecięcej tematyce wydawniczej i multimedialnej. Odbywające się raz w roku BOLOGNA CHILDREN’S  BOOK FAIR (od 47 lat!), cieszą się dużą renomą na całym świecie i są znakomitą okazją do zapoznania się z najlepszą ofertą wydawnictw literackich oraz multimedialnych, nawiązania kontaktów z profesjonalistami, odkrycia nowych możliwości biznesowych oraz konfrontacji z najnowszymi tendencjami wydawniczo-ilustracyjnymi. W tym celu na powierzchni 20 000 m kw. organizatorzy proponują wydawcom specjalnie wydzielone miejsca przeznaczone pod negocjacje sprzedaży praw autorskich pomiędzy wydawcami, autorami, producentami telewizyjnymi, kinematografami (Centro Agenti Letterari, TV & Film Rights Centre, Mostra Illustratori)

W tym roku na polskim stanowisku narodowym, jak zawsze zorganizowanym przez Instytut Książki, swoje książki zaprezentowało 14 polskich wydawców: AGE, Bellona, Bis, Debit, Dwie Siostry, Hokus-Pokus, Media Rodzina, Mind The Kids, Nasza Księgarnia, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Publicat, Wilga, Wytwórnia i Znak. Jak zawsze główną wystawą polskiego stoiska była prezentacja książek wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka roku” edycja 2009, której towarzyszyły wydane przez Instytut Książki foldery prezentujące wyróżnione w konkursie książeczki oraz, z okazji obchodów Roku Chopinowskiego, wystawa „Chopin dla dzieci” prezentująca książki poświęcone życiu i twórczości artysty.

Prestiżowy konkurs Bologna Ragazzi Award nagradzający najlepsze z punktu widzenia graficzno-edytorskiego książki w trzech kategoriach: Fiction, Non Fiction i New Horizons, został w tym roku rozszerzony o nową kategorię – Opera Prima, dedykowaną nowym talentom Niestety wśród zwycięzców nie ma polskich tytułów (do nagrody kandydowały książki: „Kici kici miau” (Wyd. Hokus-Pokus), „Babcia robi na drutach” (Wyd. Wytwórnia), Those Psky Bacteria i  The True Friend (Wyd. Vocatio Publishers/Kefas Publishing). Nagrody zdobyli: w kategorii „Proza”(Fiction) – „De Boomhut” Ronalda i Marije Tolmanów z Rotterdamu (Lemniscaat, Holandia), w kategorii „Non Ficion” – „The Riverbank” z tekstem Charlesa Darwina i ilustracjami Fabiana Negrina (The Creative Company, USA), w kategorii „Nowe Horyzonty”, zarezerwowanej dla twórców z krajów arabskich, Ameryki Południowej, Azji i Afryki -„Do!” Gity Wolf z ilustracjami Ramesha Hengadi & Shantarama Dhadpe (Tara Books, India) a w „Opera Prima” nagrodę zdobyła amerykańska książka „There was an old lady who swallowed a fly” wg projektu Jeremy’ego Holmesa (Chronicle Books, USA).

Nagrodę za ilustracje (Premio di Illustrazione della Fiera del Libro per Ragazzi di Bologna/Fundación SM) otrzymał Philip Giordano.

David Almond został laureatem Małego Nobla, czyli nagrody im. Hansa Christiana Andersena, przyznawanej co 2 lata przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY), której patronem jest Małgorzata II, Królowa Danii i do której w tym roku kandydowało 55 osób (autorów i ilustratorów książek dla dzieci). Brytyjski pisarz, czepiący inspirację z twórczości Williama Blake’a, jest autorem książek filozoficznych, skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych i poruszają różnorodną tematykę (od występujących wokół nas przeciwieństw, takich jak życie i śmierć, prawda i fikcja, przeszłość i przyszłość, po tematy związane z edukacją, dorastaniem). W Polsce opublikowano dwie książki Almanda: „Dzikus” i „Skrzydlak”.

Targom towarzyszyły jak zawsze różne warsztaty, wystawy, szkolenia, konferencje itp.

Poprzedni

Jak żyć po włosku

Z 11:2 do 7:6. Wygrywa sojusz Pdl-Lega

Następny

Dodaj komentarz