,

Bolonia: 70 rocznica wyzwolenia miasta przez 2. Korpus Polski

przez Monika Pietryga

W sobotę 18 kwietnia na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena miały miejsce uroczyste obchody 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski.

Z okazji uroczystości upamiętniającej wydarzenia z 1945 roku, na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena spotkali się weterani, żołnierze Korpusu generała Andersa, premier Ewa Kopacz, córka generała Anna Maria Anders, Ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski, Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Admaczyk, burmistrz Bolonii Virginio Merola oraz przedstawiciele najważniejszych polskich instytucji i Polonii włoskiej. Zgromadzeni wzięli udział w uroczystej Mszy Św., by uczcić pamięć poległych żołnierzy.

 

Dokładnie 70 lat temu, Oddziały 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andresa, wspierane przez aliantów, stoczyły walkę o Bolonię, przyczyniając się do wyzwolenia miasta. Wydarzenie to miało decydujące znaczenie dla zadania Niemcom ostatecznej klęski na froncie włoskim. Polscy żołnierze jako pierwsi wkroczyli do Bolonii witani z entuzjazmem przez mieszkańców, a na najwyższej z wież, Torre degli Asinelli, wywieszono biało-czerwoną flagę.

 

Virginio Merola, burmistrz Bolonii w swoim sobotnim przemówieniu zwrócił uwagę na to, jak wiele włoskie miasta zawdzięczają polskim żołnierzom, podkreślając, że Bolonia zawsze będzie dla Polaków domem.

Poprzedni

Street Food we Włoszech

Fashion Food czyli ukłon mody w stronę jedzenia

Następny

Dodaj komentarz