,

Bolonia: otwarcie lokalu dla niepełnosprawnych

przez Monika Pietryga

Jutro, w centrum Bolonii otwarcie lokalu „L’Altro spazio” – klubu przeznaczonego i zaprojektowanego specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych.

To pierwsze takie miejsce w Bolonii. L’altro spazio” (z wł. Inna przestrzeń) czyli lokal przeznaczony dla osób niepełnosprawnych mieści się przy ulicy Nazario Sauro. Uroczyste otwarcie zapowiedziano na 29 października.

 

Lokal został specjalnie dostosowany do potrzeb klientów o różnych rodzajach niepełnosprawności. Są tu między innymi: obniżony bar dla osób na wózku inwalidzkim, wskazówki dla głuchoniemych, menu pisane w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe dla osób niewidomych i słabo widzących.

 

Lokal ma służyć nie tylko rozrywce ale i rozwijaniu zainteresowań. Zaplanowano spotkania literackie, koncerty oraz wieczory z performance. Co trzy miesiące będzie wybierany temat przewodni. Pierwszy trymestr nosi tytuł „Nobody Land” tj. Ziemia Niczyja.

 

Miałem na myśli nie-miejsce, świat, który jeszcze nie istnieje – wyjaśnia Jascha Blume, holenderski artysta i filmowiec, autor motywu przewodniego – to obszar pomiędzy dwiema rzeczywistościami, które pozostają w konflikcie, gdyż nikt nie ma odwagi przekroczyć granicy”.

 

L’altro spazio” to dla nas wyzwanie, by zniszczyć mylne pojęcie niepełnosprawności, zakorzenione w naszych umysłach. Osoba jest niepełnosprawna tylko dlatego, że świat wokół jest niedostępny”- wyjaśnia Nunzia Vannuccini dyrektorka stowarzyszenia kulturalnego Farm.

 

Lokal będzie otwarty codziennie od 12 do 1:30, a w weekendy do 3 w nocy.

Poprzedni

Gorące języki z jeszcze bardziej gorących krajów! Nie tylko Włoski!

„Umierające miasto” w Ligurii

Następny

Dodaj komentarz