„Boska Komedia” Dantego rasistowska i islamofobiczna?

Przedstawiciele włoskiego stowarzyszenia Gerush92 uznało dzieło Dantego za „rasistowskie, islamofobiczne i antysemickie”. Czy dojdzie do usunięcia „Boskiej komedii” Dantego Alighieri z listy lektur we włoskich szkołach?

Dante Alighieri jest powszechnie uważany za geniusza, a „Boska komedia” to jedno z największych arcydzieł literackich w historii. Mimo to, przewodnicząca włoskiej organizacji Gerush92 Valentina Sereni domaga się usunięcia „Boskiej komedii” ze szkół. Stowarzyszenie oskarża autora, że w swoim utworze zawarł elementy antysemickie, rasistowskie, homofobiczne oraz islamofobiczne.

Valentina Sereni twierdzi, że „Boska komedia”, jako jedna z podstawowych pozycji na szkolnej liście lektur, może mieć negatywny wpływ na włoską młodzież, która jest narażona na treści dyskryminujące i obraźliwe zawarte w utworze.

Tym dość zaskakującym żądaniom stowarzyszenia Gerush92 sprzeciwiają się przedstawiciele włoskiej kultury. „Korzyści, jakie można osiągnąć z czytania i studiowania Boskiej Komedii, jest tak wiele, że wypowiedzi tego typu są po prostu śmieszne” – powiedział poeta i krytyk literacki Maurizio Cucchi.

Z kolei historyk literatury, krytyk i autor Giulio Ferroni określił wystąpienie stowarzyszenia jako „kolejny szał politycznej poprawności, w połączeniu z zupełnym brakiem historycznego znaczenia”.

Zmarł słynny włoski scenarzysta Tonino Guerra

Włoski minister zdrowia ostrzega: coraz więcej uzależnionych od hazardu