Ceny nieruchomości we Włoszech

przez redakcja

Średnie ceny nieruchomości w danych rejonach Włoch – dowiedz się, gdzie warto zainwestować!

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja wymagająca dużego zaangażowania oraz świadomości na temat obecnej sytuacji rynkowej w danym regionie. Rozważając zakup domu, działki czy mieszkania we Włoszech warto rozeznać się w ofertach, by ostatecznie wybrać tę najkorzystniejszą, spełniającą nasze oczekiwania. Jak wygląda obecnie sytuacja na włoskim rynku nieruchomości, i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań?

Rynek nieruchomości we Włoszech w 2022 roku – jak się prezentuje?

Mimo obecnej sytuacji na świecie, gdzie praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki mocno ucierpiały, ceny nieruchomości we Włoszech utrzymują się na względnie stabilnym poziomie. Należy jednak podkreślić, że zainteresowanie zakupem nieruchomości w niektórych częściach Włoch są na rekordowo niskim poziomie, co spowodowane jest osłabionym rynkiem pracy, niską jakością życia oraz dużą emigracją ludzi w bogatsze rejony kraju.

Italian vintage balcony for decoration design. House and home residential architecture details with plants and flower pots on Amalfi coast in Italy. Urban apartment flat building facade exterior.
Ceny mieszkań we Włoszech, licencja: shutterstock/By Roman Babakin

W cenie za nieruchomości dużą rolę odgrywa głównie inflacja, ale również okolica w której się ona znajduje. Dla przykładu, ceny nowych domów w całym kraju wzrosły średnio o 3,5 %, domy kilkuletnie natomiast jedynie o 0,7 %. W okolicach największych włoskich miast, takich jak Rzym czy Neapol, ceny nieruchomości naturalnie są wyższe, głównie przez wzgląd na większe możliwości rozwoju i poszukiwania pracy, a także wyższą jakość życia. Cena przekłada się na zainteresowanie – im jest ono wyższe, tym koszt zakupu nieruchomości wzrasta.

Rzym, Wenecja i Mediolan, trzy najpopularniejsze miasta we Włoszech to nie tylko najwyższe ceny nieruchomości, ale również wysoki komfort życia i potencjalnie wyższe zarobki. To bardzo dobrze prosperujące metropolie – jednym z głównych źródeł zasilających gospodarkę jest oczywiście turystyka, niemniej jednak możliwości pracy są tutaj rozległe. Chcąc zakupić nieruchomość we Włoszech, to właśnie ten rok może być najbardziej korzystny – rekordowo niskie zainteresowanie zakupem nieruchomości, spowodowane głównie ogólnoświatowym kryzysem, może być szansą na nabycie domu czy mieszkania we Włoszech w okazyjnej cenie, szczególnie w mniej zaludnionych miejscach, takich jak choćby Sycylia.

Wszystko zależy od motywacji inwestora – czy ma być to małe, przytulne mieszkanie w pięknej okolicy, gdzie zamierza spędzić emeryturę, czy typowa inwestycja pod wynajem, która może przynosić kolosalne zyski, jeżeli zdecyduje się zakupić mieszkanie lub dom np. w Rzymie czy Mediolanie. Określenie celów inwestycyjnych pomoże w wybraniu najkorzystniejszej oferty, i umożliwi dobre zainwestowanie swoich pieniędzy w nieruchomość!

Ceny nieruchomości według regionów we Włoszech

Tak jak już wspomniano, ceny nieruchomości we Włoszech ściśle związane są z ich położeniem względem największych miast, które dają możliwości znalezienia dobrej pracy i lepszych warunków życia. Niektóre rejony, np. Sycylia, mimo swoich niesamowitych widoków i wielkiego potencjału gospodarczego, pozostaje jednym z najmniej zaludnionych części Włoch, i można tu nabyć nieruchomość za przysłowiowy bezcen. Dom do generalnego remontu o średniej powierzchni można zakupić już od 12 000 euro, za nieco lepszy stan już około 50 tysięcy euro. Jest to bardzo niska cena za nieruchomość w porównaniu np. z Wenecją, będącą jednym z większych i najbardziej zaludnionych miast Włoch. Tam za metr kwadratowy domu trzeba zapłacić nawet 4500 euro. Tak duży rozstrzał cenowy nie jest zjawiskiem nowym – zawsze miejsca o większym potencjale do życia są bardziej oblegane, przez co również ceny nieruchomości wzrastają.

Dla przykładu w Lombardii, czyli regionu w północnych Włoszech, ceny nie są aż tak zawyżone jak w przypadku Rzymu, jednak tamtejszy rynek nieruchomości pozostaje niezwykle aktywny – pojawia się tam dużo ofert, i jeszcze więcej osób zainteresowanych. Mediolan, miasto w Lombardii to bardzo popularne miasto pod względem inwestowania w nieruchomości – jeżeli poszukujemy dobrej inwestycji, warto rozejrzeć się właśnie w tym regionie, choć cena może być o wiele wyższa niż zakładaliśmy.

Ceny mieszkań w Rzymie – jakie są ceny mieszkań i domów?

Rzym to największe i najbardziej zaludnione miasto we Włoszech, liczące prawie 3 miliony mieszkańców. Będąca jednocześnie stolicą, ta metropolia przyciąga nie tylko turystów, ale również ludzi poszukujących miejsca do życia, i inwestorów, którzy chcą zarobić. W samym centrum Rzymu, za metr kwadratowy mieszkania w dobrej kamienicy zapłacić trzeba będzie około 7420 euro, na przedmieściach już znacznie taniej, bo np. w pobliżu Termini cena metra kwadratowego mieszkania wynosi średnio 4000 euro. I o ile jest tam znacznie taniej, to pamiętać należy że Termini to również stacja kolejowa dla metra które łączy komunikacyjnie całe miasto. Tym samym spodziewać się trzeba ogromnych tłumów w okolicy, bez względu na porę dnia – Rzym zamieszkuje prawie 3 miliony mieszkańców, dlatego trzeba liczyć się z utrudnieniami w komunikacji miejskiej.

W zależności od tego jak dużą ilością gotówki dysponuje inwestor, może wybrać albo mieszkanie w centrum, które może kosztować nawet kilkaset tysięcy euro, lub na obrzeżach – ta druga opcja jest o wiele bardziej optymalna, jednocześnie mieszka się tam zwyczajnie wygodniej niż w samym centrum, które oblegane jest przez turystów. W celu zakupienia nieruchomości w Rzymie warto skontaktować się z pośrednikiem nieruchomości, który na podstawie naszych wytycznych i potrzeb znajdzie oferty najbardziej im odpowiadające. To ułatwi cały proces poszukiwania!

Ceny mieszkań w Mediolanie – najdroższe miasto Włoch?

Mediolan jest jednym z najbardziej charakterystycznych miast Włoch. Znany jest nie tylko z atrakcji i zabytkowej architektury będących celem wycieczek turystycznych, ale również ogromnego zainteresowania pod względem zamieszkania na stałe. Mediolański rynek nieruchomości w 2021 roku zanotował najwyższe ceny w całym kraju, prześcigając się z Rzymem i Wenecją. Najbardziej luksusowe apartamenty i nieruchomości w samym centrum mogą kosztować nawet 10 000 euro za metr kwadratowy.

Nieco niższe ceny odnotowuje się na obrzeżach i w okolicach Mediolanu, od 7900 euro do 5800 euro za metr kwadratowy. Jest to jednak inwestycja która się opłaca – rynek pracy w Mediolanie jest niezwykle dynamiczny, a płaca minimalna wysoka. Możliwości zatrudnienia w tym mieście jest całe mnóstwo, i znaleźć pracę w tym mieście jest zdecydowanie łatwiej niż np. w biedniejszych rejonach Włoch, choćby Sycylii. To właśnie tamtejsi mieszkańcy najtłumniej przybywają do większych włoskich miast, w tym Mediolanu, gdzie jakość życia i możliwości rozwoju są o wiele większe. Jako że Mediolan liczy sobie nawet dwa miliony mieszkańców, najbardziej popularną opcją pozostają apartamenty i mieszkania w dużych blokach i kamienicach – ofert kupna jest tam o wiele więcej, jednocześnie ceny są bardziej przystępne niż np. zakupienie domu jednorodzinnego na terenie miasta. Północne Włochy to zdecydowanie bogatsza część kraju, a tamtejsze miasta są destynacją młodych, rozwijających się ludzi poszukujących nowych możliwości i dobrej pracy.

Ceny mieszkań w Neapolu – miasto kontrastów i bogaczy?

Neapolitański rynek nieruchomości zdecydowanie nie sprzyja kieszeniom inwestorów – to miasto położone w południowych Włoszech, w centrum Zatoki Neapolitańskiej należy do jednych z najdroższych miast do życia w całym kraju. Neapol to miasto kontrastów, historycznej zabudowy i pysznej pizzy, jednocześnie stanowiąc doskonałe miejsce do życia, jeżeli tylko posiada się dobrą pracę. W Neapolu średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosić może nawet 8700 euro, tańsze opcje to wydatek około 7200 euro za metr kwadratowy mieszkania do generalnego remontu. Turyści tłumnie przybywają do tego miasta, jednak chcąc zakupić nieruchomość w tamtych okolicach trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset tysięcy euro.

W jakich dzielnicach najlepiej poszukiwać nieruchomości do kupna w Neapolu?

Największym zainteresowaniem cieszą się Vomero i Chiaia, które mimo dużego zainteresowania turystów, pozostają bardzo bezpiecznym i przyjaznym miejscem do życia. Należy również pamiętać, że nie cały Neapol cieszy się tak dużym bezpieczeństwem dla turystów i mieszkańców – szerokim łukiem należy omijać dzielnice takie jak Forcella, Materdei czy Rione Sanita. O ile można tu poczuć prawdziwy klimat Neapolu, to nie każdy będzie czuł się tutaj komfortowo, szczególnie nocą. Jest tu wiele krętych uliczek w których łatwo o napad, a nocą przestępstwa kryminalne są tutaj niestety na porządku dziennym. Mafia jaką znamy z telewizji ewoluowała na przestrzeni lat, Neapol jednak pozostaje jej główną siedzibą i warto zwracać uwagę na nieruchomości, które np. są w bardzo atrakcyjnej cenie – możliwe bowiem, że okolica w jakiej się znajdują nie jest bezpieczna i komfortowa do stałego zamieszkania.

Ceny mieszkań w Turynie – wyjątkowe miasto, ale i wysokie ceny!

Kolejną opcją godną rozważenia przy poszukiwaniu nieruchomości na włoskim rynku jest Turyn – miasto położone w północno zachodnich Włoszech, znane głównie z rozległej turystyki oraz Całunu Turyńskiego. Niestety również w przypadku Turynu, ceny za metr kwadratowy mieszkania wcale się nie różnią od poprzednich propozycji, np. w Rzymie. Za metr kwadratowy mieszkania w dobrej dzielnicy trzeba zapłacić średnio 5000 euro, można również poszukiwać mieszkań do remontu, wtedy cena jest niższa. Można znaleźć mieszkanie dwupokojowe np. w dzielnicy Crocetta, uznawanej za jedną z najprzyjaźniejszych do zamieszkania na stałe, za cenę około 150 000 euro za 60 m2, co daje cenę 2416 euro za m. Dużą popularnością cieszą się tam mieszkania z lat 60 XX wieku, które budowane były w zupełnie innym stylu niż współcześnie. Wysokie sufity, przestronne pomieszczenia i dobre oświetlenie to największe cechy takich mieszkań, jednak cena za ich nabycie również jest słuszna. Dzielnica Turynu w której również warto się rozejrzeć przy poszukiwaniu mieszkań to Corso Racconigi – zamieszkała głównie przez lokalnych mieszkańców cieszy się względnym spokojem i ciszą, co jest bardzo nietypowe jak na hałaśliwy i nigdy nie zasypiający Turyn.

Ceny mieszkań we Florencji – toskański klimat, europejskie ceny

Florencja to była stolica Włoch, miasto to znajduje się w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, będące jednocześnie stolicą Toskanii. Znane jest z niesamowitych widoków na Apeniny i przepięknej architektury renesansowej. Szukając mieszkania na tamtejszym rynku, zadanie może być nieco ułatwione – miasto zamieszkuje około 400 000 mieszkańców, co jest znaczną różnicą w porównaniu np. z Wenecją czy Rzymem. Ceny mieszkań pozostają jednak dość wysokie, za mieszkanie o metrażu 50 mtrzeba zapłacić około 190 000 euro, co daje cenę 3800 euro za m. Dzielnice które cieszą się największym zainteresowaniem to np. Coverciano, Via Rondinella czy Ponte di Mezzo, które pozostają w opinii mieszkańców najbardziej spokojnymi i dogodnymi do mieszkania częściami miasta. Pozostałe niestety bywają oblegane przez turystów, przez co na ulicach bez przerwy jest tłok. W okolicach Coverciano można liczyć na względny spokój. Za dom wolnostojący we Florencji trzeba zapłacić od 100 000 do nawet 700 000 euro, w zależności od stanu budynku, metrażu oraz dokładnej lokalizacji. Im bliżej centrum, tym oczywiście drożej. Ponte Vecchio to dość prestiżowa dzielnica w której ceny są bardzo wysokie, Peretola natomiast pozostaje bardziej przystępna cenowo, i można znaleźć tam całkiem dobre oferty.

Ceny mieszkań w Wenecji – bogata północ Włoch idealna do życia?

Kolejnym, położonym na północy Włoch miastem które zachwyca urokiem i architekturą jest Wenecja – stolica regionu Wenecja Euganejska. Najbardziej charakterystyczną cechą tego miejsca jest poruszanie się na łódkach – ulice Wenecji częściowo znajdują się pod wodą, przez co jedyną możliwością komunikacji z pozostałymi częściami miasta jest skorzystanie z łódek. To małe, w porównaniu z wcześniej opisanymi, miasteczko liczy sobie około 49 900 mieszkańców, zatem na pewno jest ono mniej zatłoczone niż np. Rzym. Kupując mieszkanie w Wenecji trzeba przygotować się na ogromne zaskoczenie – ceny są bardzo wysokie, nawet za mieszkania do generalnego remontu. Za mieszkanie o metrażu 60 mtrzeba zapłacić nawet 500 000 euro, co daje zawrotną cenę za mw wysokości ok. 8400 euro. Warto rozejrzeć się np. w okolicach San Marco, czy Campo Santo Stefano i La Giudecca. Tam przy odrobinie szczęścia można znaleźć mieszkanie np. za 150 000 euro, co na pewno jest dużą różnicą dla inwestora.

Ceny mieszkań w Palermo

Palermo urzeka nie tylko tropikalnymi widokami i cudowną atmosferą, ale również cenami nieruchomości – to sycylijskie miasto nie znajduje się w górnej półce cenowej rynku nieruchomości we Włoszech, dzięki czemu można tam znaleźć naprawdę tanie mieszkania w dobrym stanie. Sycylia jest dość biednym rejonem Włoch, z czego wynikają atrakcyjne ceny nieruchomości. Dla przykładu, za mieszkanie o metrażu 150 mna drugim piętrze, w dzielnicy Settecannoli można zakupić za około 150 000 euro, co jest bardzo korzystną ceną. Domy w Palermo są już nieco droższe, np. dom o metrażu około 270 mmożna kupić za 400 000 – 560 000 euro. Opcją tańszą dla inwestora jest zakup domu w stanie do generalnego remontu – w niektórych dzielnicach na obrzeżach Palermo można kupić je praktycznie za bezcen, np. za 50 000 do 80 000 euro. Nowocześnie urządzone i w doskonałym stanie domy w Palermo są wystawiane do sprzedaży nawet za ponad milion euro, co na pewno jest kosmiczną kwotą dla większości inwestorów.

Ceny mieszkań w Genui – im bliżej morza, tym drożej?

Nie od dzisiaj wiadomo, że największą zaletą na rynku nieruchomości jest atrakcyjna lokalizacja, najlepiej w pobliżu największych atrakcji danego miejsca. Nie inaczej jest w Genui, głównym mieście regionu Ligurii w północno zachodnich Włoszech. Genua z dostępem do Morza Liguryjskiego stanowi jedną z największych atrakcji całego regionu, co roku przyciągając miliony turystów. Szukając mieszkania czy domu na sprzedaż w tej okolicy warto skupić się na dzielnicach takich jak Molassana, Via Lodi czy Marassi, Bonifacio, które są uznawane za najbardziej przyjazne do codziennego mieszkania częściami Genui, jednocześnie ceny za msą tu o wiele przystępniejsze niż nad samym wybrzeżem Morza Liguryjskiego. Za metraż ok. 80 mtrzeba zapłacić około 80 000 euro, co nie jest wcale wygórowaną ceną.

Najpopularniejsze portale nieruchomości we Włoszech – gdzie szukać?

Jeżeli poszukujemy mieszkania czy domu na sprzedaż we Włoszech, mamy dość ułatwione zadanie – w Internecie można znaleźć polskie, pośredniczące w sprzedaży strony internetowe z ogłoszeniami, które gromadzą najciekawsze ogłoszenia i ułatwiają poszukiwania. Pierwszym przykładem jest strona idealista, która zdecydowanie ma najlepsze oferty i największy zakres zgromadzonych ogłoszeń. Dobrą opcją jest również strona italianhousesforsale.com, włoski portal ogłoszeniowy z dziedziny nieruchomości, gdzie również ogłaszają się zarówno kupujący jak i sprzedający mieszkania i domy. Filtry ułatwiają określenie dokładnych wytycznych co do poszukiwań ofert – łatwiej jest znaleźć dobrą okazję! Dodatkowo można skontaktować się bezpośrednio z pośrednikiem nieruchomości we Włoszech, który w naszym imieniu będzie poszukiwał nieruchomości idealnie pod nasze potrzeby.

Poprzedni

Co zabrać ze sobą na camping we Włoszech?

Przeprowadzka do Włoch – wady i zalety

Następny

Dodaj komentarz