Giorgio Napolitano 21 stycznia w Reggio spotkał w prefekturze szczyty sądownictwa kalabryjskiego, zaangażowane w walce przeciw 'ndrangheta. Spotkania to punkt nad i po wydarzeniach w Rosarno i groźbach wobec sędziów najbardziej aktywnych w walce przeciw mafii. Miejscowa zostala zdefiniowana przez Napolitano, jako najbardziej podstępna organizacja kryminalna kraju.
W przypadkach takich, jak Rosarno „każdy ma swoją odpowiedzialność”. Dlatego Prezydent zaapelował do przedsiebiorców i syndakalistów. W celu zarządzania fenomenem imigracji ii uniknięcia wybuchów gwałtów, takich jak te w Rosarno, potrzeba „porządku i legalności, zagwarantowania legalnych napływów i pracy nad efektywną integracją imigrantów, które należą do zadań źródeł lokalnych, którym Państwo musi dostarczać wystarczających środków”.
Mówił o tym Prezydent Republiki Giorgio Napolitano definiując jako „bardzo pozytywne” zaangażowanie okazane ze strony rządu, żeby stawić czoło tym i innym fenomenom, powiązanym ze zorganizowaną przestępczością.
Szef Państwa, uczestnicząc w Giornata della Legalità (Dniu Legalności) w Reggio Kalabria, wezwał do „walki przeciw kryminalności i nietolerancji”. Podkreślił, że i w tym zakresie „mogą zrobić bardzo wiele społeczeństwo, świat przedsiebiorców i świat zwiazków zawodowych”. Szef Rządu, który przyjął w prefekturze szczyty sądownictwa, instytucji i organizacji zaangażowanych przeciw przestępczości zorganizowanej, zauważył, że w tej kwestii „widoczne są pociesząjace sygnały”.
W walce przeciw 'ndrangheta, mówił Napolitano „asystujemy w nowej odsłonie”. O ile dotyczy wydarzeń w Rosarno jest jasne, że „wszyscy musimy zapobiegać” temu, co się wydarzyło, „każdy ma swoją odpowiedzialność”. To, co się wydarzyło wyciągnęło na jaw „najgorsze” w każdym, ale „niebezpiecznie jest myśleć, że imigranci przynoszą ze sobą przemoc i że mieszkańcy Rosarno są rasistami”. Kalabria „to region trudny i nieszczęśliwy, który musi się bardziej zmobilizować, ale nie możemy dopuścić wobec kalabryjczykow do osądów, ani nie możemy pozostać w zwykłym oczekiwaniu”. To niektóre z myśli wyrażonych przez Giorgio Napolitano, który wyraził ostatecznie swoje pełne poparcie dla sądownictwa, które walczy z „inteligencją i profesjonalizmem” o państwo prawa.