Codice Fiscale – Numer Identyfikacji podatkowej we Włoszech

przez redakcja

Po przyjezdzie do Włoch każda osoba ma obowiązek wyrobić szereg wymaganych dokumentów, pozwalających na przebywanie na terenie Włoch. Do grupy wymaganych dokumentów należy tak zwane Codice Fiscale.

Codice Fiscale jest to odpowiednik polskiego – NIP Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli pozwala na indentyfikacje obywatela administracjom publicznym, instytucjom isklada sie z 16 cyfr i liter. Pierwsze 15 zawierają informacje dotyczące imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, a 16 znak, to litera kontrolująca, wybrana na zasadzie algorytmu z pierwszych 15 znaków.

Codice Fiscale jest przyznawany każdemu mieszkańcowi, a otrzymuje się go od tzw Ufficio dall’Anagrafe Tributaria – Biuro Ewidencji Ludnosci. Jeżeli go nie posiadamy, należy zwrocić się do lokalnego Agenzia delle Entrate – Urząd Skarbowy (tzw Fiskus) z paszportem, czasem wymagana jest Carta di Soggiorno – karta pobytu. W przypadku nowo narodzonych dzieci wystarczy akt urodzenia bądz potwierdzenie rodziców. Codice Fiscale można również otrzymać w Comune -urzędzie gminy, ratuszu bądz w konsulatach. Jeżeli zgubimy Codice Fiscale, bądz został nam skradziony, wówczas można prosić o duplikat w Agenzia delle Entrate, badz bezposrednio poprzez stronę internetową Agenzia delle Entrate. Po kilku dniach nowy dokument z Codice Fiscale zostanie przesłany listem poleconym do wskazanego miejsca zamieszkania.

Obecnie osoby przebywające na terenie Włoch i płacące podatki, otrzymują nową wersję Codice Fiscale wraz z tak zwaną Tessera Sanitaria.

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni

Przemycali 153 wagony papierosów Aresztowani dwaj Polacy

Jak założyć konto bankowe we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz