Coraz mniej Włochów wybiera zawód lekarza

przez Monika Pietryga

Spadło zainteresowanie niegdyś najbardziej prestiżowym kierunkiem studiów. Młodzi Włosi uważają, że studia medyczne nie są warte wysiłku.

Medycyna – jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów na świecie cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem we Włoszech.

Według najnowszych statystyk, w tym roku na egzamin wstępny na studia medyczne na najbardziej cenione uniwersytety we Włoszech zarejestrowało się o 3548 mniej maturzystów tj. o 5,6 % mniej niż w roku ubiegłym.

W ciągu ostatnich dwóch lat spadek zainteresowania kierunkiem medycznym jest jeszcze bardziej dramatyczny, a liczba potencjalnych studentów medycyny spadła o 28 % – pokazują statystyki opublikowane przez dziennik La Repubblica.

„Studia medyczne oznaczają studiowanie przez sześć lat i specjalizację trwającą kolejne cztery” – powiedział Santo Davide Ferrara, dyrektor Wydziału Medycyny i Chirurgii na Uniwersytecie w Padwie. „Wielu uważa, że nie jest to warte wysiłku.”

Przyczyną zniechęcenia młodych maturzystów jest skandal związany z egzaminami.

Niedawno ponad 1000 studentów zostało uznanych przez sąd za niesłusznie wykluczonych z egzaminów wstępnych na kierunek medyczny i stomatologiczny, w roku akademickim 2014.

Wiele osób nadal prowadzi działania prawne przeciwko sposobowi przeprowadzania egzaminów. „Kontynuacja działań prawnych odrzuconych kandydatów doprowadziła do zamieszania i kompromitacji rankingów i testów”.

Spadek liczby chętnych wiąże się z problem starzenia się zawodu – średni wiek włoskiego lekarza wynosi obecnie 56 lat.

Ratownik medyczny okrada zmarłą pacjentkę

Anonimowy bohater ratuje kobietę przed samobójstwem