,

Czego jeszcze nie wiesz o Włoszech?

przez bedy

Niemalże każdy miłośnik podróży prędzej lub później ląduje w słonecznej Italii. Zanim tam się wybierzemy, warto dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, z którego pochodzą najszybsze samochody, wielkie domy mody i przepyszna pizza.

Etymologia polskiej nazwy państwa


W większości europejskich języków nazwa państwa to mniej lub bardziej zniekształcone słowo Italia. Dlaczego więc dla Polaków ten kraj to Włochy? Utarło się, że nazwa pochodzi od bujnego owłosienia mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, jednak prawda jest inna.

Otóż w zamierzchłych czasach nazywaliśmy państwa na podstawie nazw plemion, które je zamieszkiwały. Na terenie dzisiejszych Włoch mieszkali m.in. Wolkowie, celtycki lud, który ostatecznie osiedlił się… na Wyspach Brytyjskich. Niemcy nazywali Wolków Walahami, a u nas na słowiańskim gruncie, rozpowszechniła się nazwa wołch lub wałch. Po przestawieniu liter pozostaje dzisiejszy Włoch, czyli mieszkaniec słonecznej Italii.

 

Mekka turystów z całego świata

 

Włochy to jeden z najczęściej odwiedzanych krajów na całym świecie – pod względem turystyki wyprzedzić go mogą tylko Hiszpania, Chiny, Stany Zjednoczone i Francja. Italia przyciąga nie tylko miłośników kultury i sztuki, ale także słońca i pięknych plaż. Najchętniej odwiedzamy Rzym, Wenecję, Florencję, Neapol i Mediolan.

Do Włoch najłatwiej wybrać się drogą powietrzną. Korzystając ze strony www.sky4fly.net, szybko znajdziemy najtańsze i najdogodniejsze połączenia samolotowe. Sky4Fly to nie tylko wyszukiwarka lotów, ale internetowe biuro podróży – dzięki temu w jednym miejscu znajdziemy i zarezerwujemy odpowiedni lot oraz opłacimy ubezpieczenie turystyczne.

 

Kraj Margherity i Neapolitany

 

Pierwszy placek, który dzisiaj nazywamy pizzą, został upieczony już w XIX wieku w Neapolu. Wbrew pozorom było to danie… biedaków! Nieskomplikowany przepis, proste przygotowanie i tanie składniki sprawiły, że nawet najbiedniejsi Włosi mogli sobie pozwolić na taki obiad.

Z czasem pizzę zaczęto przyprawiać nowymi dodatkami i stała się popularna wśród bogatszej części mieszkańców Italii. W 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Małgorzata, a specjalnie na jej cześć upieczona została pizza w kolorach Włoch – z zieloną bazylią, białą mozzarellą i czerwonymi pomidorami. Tak powstała znana nam wszystkim Margherita.

Poprzedni

Italia zagrożona atakami terrorystycznymi

Tragedia w fabryce fajerwerków w Bari: siedem ofiar śmiertelnych

Następny

Dodaj komentarz