Taranto, co zobaczyć, przewodnik po mieście

przez Hanna Szendzielorz

Południowo-wschodni kraniec Włoch skrywa w sobie wiele tajemnic. Zaczynając od przepięknych plaż na Salento i niezapomnianych widoków w Polignano a mare, a kończąc na takich miejscowościach jak Lecce, Taranto, Alberobello, czy Ostuni.

Apulia

bo właśnie o tym regionie mowa, nie jest często wybieranym przez turystów rejonem wakacyjnym. Jeszcze jej północna część ze znajdującym się tam półwyspem Gargano owszem, natomiast mało kto ma ochotę wybierać się w głąb Apulii.

Mimo to region ten skrywa w sobie wiele skarbów

a jednym z nich jest Tarent (wł. Taranto). Miejscowość położona nad Morzem Jońskim, w zachodniej części Apulii, rozciągająca się pomiędzy Morzem Dużym (Mar Grande), a Morzem Małym (Mar Piccolo). Obecnie jest to ważny ośrodek przemysłu stalowego (jeden z ważniejszych w Europie), ośrodek przemysłu petrochemicznego, a ponadto jest to ważny handlowy i wojenny port morski. Ponadto znajduje się tam największa siedziba floty morskiej Włoch- Marina Militare Italiana.

Do największych atrakcji Taranto można zaliczyć:

resztki starożytnych murów obronnych, świątyń, amfiteatru oraz term, katedrę z bezcenną barokową kaplicą San Cataldo oraz zamek pochodzący z XV-XVI wieku.

Architektura Tarranto

Architektura tego miasta ukazuję jego długą i burzliwą historię, tradycję i kulturę. Ważnym obiektem w mieście jest zamek- Castello aragonese lub inaczej zwany Castello Sant’ Angelo, który na przełomie wieków odgrywał ważną rolę w Tarencie.

Zamek- Castello aragonese

Pierwsze fundamenty zamku datuje się na I wiek i wiąże z działalnością Bizantyjczyków na tym terenie. W kolejnych wiekach pełnił on funkcję obronną, a w XVIII wieku wraz z przybyciem do Tarentu Habsburgów stał się on rygorystycznym więzieniem. Kolejne lata przywróciły jego poprzednie funkcje, a obecnie zamek można podziwiać pomimo pewnych zniszczeń, które były nieuniknione.

Liceo Classico Scientifico Musicale e delle Scienze Umane

Ciekawostką, która znajduje się w Tarencie jest… szkoła licealna. A dokładnie Liceo Classico Scientifico Musicale e delle Scienze Umane. Niby nic, szkoły przecież są nieomalże w każdym mieście, a jednak to liceum ze względu na niesamowity budynek w którym się znajduje wywarło na mnie ogromne wrażenie. Jak się później dowiedział szkoła ta miała swój początek w 1872 roku jako gimnazjum, a od 1889 roku pełni rolę liceum. Zdjęcia niestety nie są w stanie oddać pełni ogromu i zniszczenia tego pięknego budynku, ale warto się im przyjrzeć.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Taranto

Mistrzowie wracają do domu

Sudafrica pożegnała Azzurrich, jednak echa mundialu rozbrzmiewają nadal