Dolomity. Który ośrodek narciarski wybrać?

Zastanawiasz się nad miejscem na zimowy urlop? Coraz popularniejszym kierunkiem stają się Włochy i region Trentino w Dolomitach. Tamtejsze krajobrazy górskie wprost zapierają dech w piersiach, a świetnie przygotowane stoki narciarskie są zaliczane do najlepszych na świecie. Najbardziej popularna wśród narciarzy jest dolina Val di Fiemme, na którą składa się 5 ośrodków narciarskich. Który z nich wybrać?

Dolomity – pasmo górskie w północno – wschodniej części Włoch to jedno z miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko dzięki unikalnej przyrodzie i zapierającym dech w piersiach krajobrazom. Idealne warunki dla siebie znajdą tam zarówno początkujący, jak i ci bardziej doświadczeni narciarze, którzy mogą korzystać z wielu kilometrów świetnie przygotowanych tras narciarskich przy idealnej pogodzie. Do tego region oferuje wiele dodatkowych atrakcji, jak tętniące życiem miasteczka, gdzie można zaznać luksusowego spa, spróbować lokalnej kuchni czy wybrać się na jeden z wielu festiwali, koncertów czy zawodów sportowych. W skład Val di Fiemme wchodzi 5 ośrodków: Alpe Cermis, Bellamonte – Alpe Lusia, Passo Lavaze, Passo Role i największe Ski Center Latemar. Zanim rozpoczniemy projekt Dolomity narty warto poznać, co ciekawego każdy z tych ośrodków narciarskich ma nam do zaoferowania, aby dokonać najlepszego wyboru.

Alpe Cermis

To miejsce idealne zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla tych bardziej doświadczonych, trasy są tu bowiem bardzo zróżnicowane. Miłośnicy narciarstwa mogą swobodnie szusować po 27 km tras i korzystać z 7 bardzo nowoczesnych wyciągów. Najtrudniejszą trasą jest Olimpia, o długości 7,5 km, z różnicą poziomów 1.400 metrów. Duży plus Alpe Cermis to świetna jakość śniegu, dzięki idealnej ekspozycji stoków, ich doskonałemu przygotowaniu oraz nowoczesnym armatkom naśnieżającym. Dodatkową atrakcją są wypożyczalnie sprzętu oraz schroniska wysokogórskie, gdzie można chwilę odpocząć i skosztować miejscowych przysmaków. Alpe Cermis to także świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, to właśnie tutaj znajduje się magiczne królestwo zabawy CermisLandia, czyli park zabaw na śniegu z przedszkolem. Na przeciw stacji wyciągów w Cavalese znajduje się z kolei stadion zimowy z lodowiskiem.

Alpe Lusia

Różnorodność stoków jest tu największa, coś dla siebie znajdą zarówno narciarscy amatorzy (stoki słoneczne), jak i fani bardziej ekstremalnej jazdy (stoki północne). Rejon Alpe Lusia – Bellamonte oferuje łącznie 16 tras o długości prawie 25 kilometrów, które obsługuje 8 wyciągów. Najlepszy dla zaawansowanych jest stok pod kolejką linową Valbona-La Cune o nazwie Piavac. Najłatwiejsze są niebieskie trasy schodzące do Bellamonte. Alpe Lusia to także raj dla dzieci. Znajduje się tu świetnie wyposażony plac zimowych zabaw, klub dla najmłodszych, a także snowpark Lusia Boardercross, gdzie przygotowano specjalne instalacje do ewolucji.

Passo Rolle i Passo Lavaze

Passo Rolle należy do najładniejszych ośrodków w całych Dolomitach. To niewielki teren położony na wysokiej przełęczy z przepięknym widokiem na Palle di San Martino – jedną z najładniejszych grup skalnych na świecie. Z tego rejonu bardzo dobrze widać najwyższy szczyt Dolomitów – Marmoladę (3342 m). Passo Rolle to łącznie 10 tras narciarskich o długości 10 kilometrów, które obsługuje 5 wyciągów. Passo Lavaze ma do zaoferowania nieco inne krajobrazy. Choć także usytuowany na przełączy to otaczają go bardziej łagodne wzniesienia. Jeśli chodzi o warunki dla narciarzy to można tam zjeżdżać po 6 trasach o łącznej długości 5,5 kilometra.

Ski Center Latemar

To zdecydowanie największy obszar narciarski w Val di Fiemme, leżący u podnóży skalnego muru grupy Latemar. Turyści mogą tu znaleźć ponad 50 kilometrów tras narciarskich obsługiwanych przez 17 wyciągów.  Z Predazzo warto wybrać się na wycieczkę gondolą do Passo Feudo ( przesiadka w Gordone) skąd roztacza się przepiękny widok na dolinę Fiemme. Stamtąd warto zjechać do niesamowitego kotła polodowcowego, a następnie kolejną gondolą do Monte Agnello. Są tam jedne z najlepszych stoków narciarskich w Dolomitach. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń powinni wjechać na najwyższy punkt Latemar Pala di Santa (2415 metrów). Można tam znaleźć dwie czarne trasy narciarskie o długości ponad 2 kilometry.

Podczas pobytu w Dolomitach warto kupić karnet Dolomiti Superski obejmujący największy w Europie region narciarski, do którego wliczamy 1200 km tras narciarskich, 12 ośrodków i 450 wyciągów. Dodatkową atrakcją dla posiadaczy takiego karnetu jest to, że po zakończonej jeździe możemy sprawdzić w Internecie ile kilometrów pokonaliśmy i jakimi trasami jeździliśmy. Niezwykłym doświadczeniem jest wieczorne szusowanie po stokach. W regionie Trentino jest to możliwe, gdyż wiele tras jest tam doskonale oświetlonych, co umożliwia jazdę po zmroku.

Włoskie Dolomity to region coraz popularniejszy wśród zagranicznych turystów, w tym także wielu Polaków. Pogoda jest tu lepsza niż w Austrii, kuchnia smaczna, a stoki bardzo nowoczesne. Wybierając się tutaj mamy gwarancję idealnych warunków do jazdy na nartach czy snowboardzie i niezapomnianej atmosfery, która zagwarantuje, że nasz zimowy urlop pozostanie w naszej pamięci na długo.

Więcej na: http://www.visitfiemme.it/pl/winter

Ciemniejsza strona Włoch

Dotacja ze środków unijnych na rozpoczęcie działalności Sprawdź, co musisz wiedzieć