Duomo w Neapolu, zwiedzanie, przewodnik

przez bedy

Duomo to bardzo ważne miejsce dla Neapolitańczyków to właśnie tu spoczywają relikwie patrona miasta św. Januarego. Niesamowita historia cudu, który powtarza się tu od lat, chociaż sceptycy próbują wytłumaczyć go na wiele sposobów to jednak San Genaro dla Neapolitańczyków jest najważniejszym świętym.

DUOMO

Zaczęłam od Kościoła, który jest nam Polakom bardzo bliski w Neapolu.
Dzisiaj opowiem o Katedrze najważniejszej dla neapolitańczyków czyli o Duomo, gdzie przechowywane są relikwie patrona miasta czyli San Gennaro.

Historia Duomo w Neapolu

Bazylika powstała mniej więcej w XIII w. wzdłuż wschodniego brzegu dzisiejszego piazza Duomo. Jest to największy obiekt sakralny w Neapolu

Katedra ma właściwie dwie nazwy najczęściej możemy usłyszeć Duomo di San Gennaro ale jeśli spotkacie się z nazwą Duomo di Santa Maria Assunta to dla waszej informacji to ta sama Katedra.

Duomo powstało na miejscu Battistero di San Giovanni di Fonte oraz Bazyliki Santa Restituta pochodzącej z IV w, której części możemy podziwiać po lewej stronie W Katedrze.

Budowę Katedry zlecił Karol II francuskim architektom. W 1349 r niestety po trzęsieniu ziemi została zniszczona wieża oraz część fasady. W XV w. Bazylkę ozdobiono nową gotycką fasadą, która jednak uległa dużym zniszczeniom, 50 lat później podczas innego trzęsienia ziemi wraz z jedną z naw.

Między XV a XVIII w Bazylika została bardzo bogato ozdobiona w 1487 a 1508 została stworzona Cappella di Succorpo zwana Kaplicą Spowiedzi San Gennaro lub Kaplicą Carafa.

Kaplica składa się z 3 naw podzielonych kolumnami wnętrze zdobione jest białym marmurem .

Powierzchnia kaplicy

Łączna powierzchnia Kaplicy to 108 m kwadratowych. Wejście do Kaplicy zdobią drzwi wykonane z brązu z XVI w zdobione emblematami rodu Carafa.W centralnej nawie możemy zobaczyć klęczącego Oliwiera Carafa przed ołtarzem pod ,którym kiedyś znajdowała się urna z ciałem San Gennaro.

Kaplica del Tesoro

W 1601 r zdecydowano o powstaniu Kaplicy del Tesoro czyli przechowującej skarby świętego patrona miasta. Tu taka ciekawostka, decyzję o budowie Kaplicy podjęła Rada składająca się z 12 osób, która do dzisiaj jest jedną z najbardziej elitarnych a co najważniejsze istniejących do tej pory instytucji we Włoszech.

Rada działa pod nazwą Deputazione della Real Capella del Tesoro. Oczywiście Rada zajmowała się i zajmuje ochroną czci San Gennaro. Kaplica del Tesoro jest dziełem znanego architekta Francesco Grimaldi i znajduje się na przeciwko Bazyliki Santa Restituta.

16.12.1646 roku w uroczystej procesji zostały przeniesione szczątki świętego oraz srebrne posągi wraz z całym cennym wyposażeniem przechowywanym do tej pory w starszej Kaplicy.

Wnętrze Capella del Tesoro

Wspaniały ołtarz w Kaplicy został zaprojektowany przez Francesco Solimena, górna część ołtarza przedstawia sceny z życia neapolitańczyków i tu warto wspomnieć ,iż cała wykonana jest ze srebra. Także znajdujące się w Kaplicy rzeźby zostały wykonane z srebra jako votum od mieszkańców miasta.

Jak już wcześniej wspomniałam w Katedrze znajduje się także Capella Santa Restituta jest to piękny przykład wczesno -chrześcijańskiej architektury sakralnej ufundowana przez Konstantyna I w IV w. znajduje się po lewej stronie nawy głównej.

Tabernaculum autorstwa Tommaso Malvito

Warto zatrzymać się przy Tabernaculum autorstwa Tommaso Malvito oraz pięknych fresków autorstwa Luca Giordano.

Warto dodać, iż w Bazylice znajduje się również najstarsza chrzcielnica w Europie.

Zniszczenia Bazyliki

Podczas II wojny światowej niestety Bazylika uległa wielu zniszczeniom co spowodowało nie odwracalne straty nie których fresków.

Podczas prac konserwatorskich odkryto jednak pozostałości z czasów greckich ,które można zobaczyć w podziemiach bazyliki.

Obecna elewacja Bazyliki

Także obecna elewacja pochodzi z XIX w. tylko portal jest autentyczny z XV w. oraz nie które rzeźby użyte przy wystroju zewnętrznym bazyliki.

W 1999 r. Duomo doczekało się chyba największych prac konserwatorskich pod kierownictwem Antanasio Pizzi.

Niedostępny dla naszych oczu jest bardzo bogaty skarbiec ,z którego niestety można zobaczyć tylko nie liczne egzemplarze.

W skarbcu znajduje się także bardzo stara cenna księga opisująca całą historię świętego  Januarego.

Oczywiście w Bazylice oprócz wymienionych Kaplic znajdują się także mniejsze jeszcze Kaplice powstałe na przełomie wieków i świadczące o kulcie różnych świętych.

Apsyda sytuowana w nawie głównej Duomo

Pozostała nam do omówienia jeszcze apsyda sytuowana w nawie głównej Duomo. Została przebudowana w XVIII w. przez znanego architekta Paolo Pozzi i Petra Braci twórcy między innymi Fontanny de Trevi w Rzymie.

Oczywiście Bazylika posiada również Zachrystię, której sufit zdobią głowy biskupów Neapolu w Zachrystii przechowywany jest również przepiękny Krzyż z kości słoniowej.

Duomo i San Gennaro

Oczywiście Duomo związane jest na stałe z św. Januarym, jeśli nie wszyscy wiedzą o co właściwie chodzi to po krotce postaram się opowiedzieć historię świętego.

Otóż San Gennaro był biskupem Benevento zginął w amfiteatrze w Pozzuoli w 305 r od miecza. W czasie prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana. Krew św została zamknięta w ampułce, którą widzicie na zdjęciu.

I tu zaczyna się cud bowiem około pierwszej niedzieli maja oraz w okolicach 19 września a czasem również w okolicach 19 grudnia, krew świętego przechodzi ze stanu stałego w stan ciekły.

Oczywiście przemiana ta jest zawsze różna czasem ciecz wypełnia całą ampułkę ,czasami znacznie jej ubywa. Ważne jest to, że dla mieszkańców Neapolu to bardzo ważna wróżba.

Jeśli zawartość ampułki rozpuszcza się szybko jest to znakiem pomyślności i łaski bożej dla miasta, jednak jeśli krew się nie rozpuści to bardzo zła wróżba. Tak stało się w 1944 r kiedy to doszło do ostatniego wybuchu Wezuwiusza.

Oczywiście Miracolo di San Gennaro ma także wielu przeciwników, którzy uważają, że zachodzi tu do zjawiska tiksotropii – pamięci cieczy.

Jednak dla Neapolitańczyków San Gennaro jest najważniejszym świętym i zawierzają mu wszystkie swoje troski.

Jedno jest pewne robi  niesamowite wrażenie!Zapraszam was oczywiście bardzo serdecznie do odwiedzenia Duomo, nie tylko po to aby zobaczyć piękną architekturę sakralną ale także po to, by przesiąknąć, otrzeć się o Cud św. Januarego. Będzie to przeżycie jakie na długo pozostanie w waszej pamięci.

 

Poprzedni

Czarodziej w bieli….

Parkingi w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz