,

Dwa labradory postrachem przemytników na lotnisku Malpensa

przez Patrycja Kaminska

Tango i Cash – tak nazywają się dwa labradory pracujące na lotnisku Malpensa w Mediolanie. Ich zadaniem jest przeszukiwanie bagaży i wykrywanie przemytników pieniędzy. Oba psy są niezwykle cenione i uwielbiane przez celników, a ponadto odnoszą sukcesy w walce z nielegalnym wywozem kapitału z Włoch.

W dobie kłopotów finansowych we Włoszech walka z nielegalnym przemytem pieniędzy stała się niezwykle ważna dla rządu nowego premiera Mario Montiego. Jest to jeden ze sposobów na uzdrowienie zadłużonych włoskich finansów publicznych.

 

Szacuje się, że w 2011 roku granice Włoch nielegalnie opuściło łącznie 11 miliardów euro, natomiast w ostatnich miesiącach przemytnicy próbowali wywieźć łącznie ponad 27 milionów euro.

 

Dlatego też, Włochy postanowiły zatrudnić specjalnie wyszkolone psy do pracy na lotniskach, aby skuteczniej przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi pieniędzy. Labradory są wyczulone na zapach pieniędzy, wyczuwają one zapach atramentu i znaku wodnego na banknotach. Włochy są jednym z pięciu krajów świata – obok Wielkiej Brytanii, RPA, Izraela i USA, które zdecydowały się na taką metodę wykrywania przemytników.

 

Tango i Cash, których imiona pochodzą z amerykańskiej komedii sensacyjnej, są niezwykle cenione na lotnisku Malpensa. Przykładowo, 12 listopada, w dniu dymisji Silvio Berlusconiego, labradory wykryły 2 miliony euro w bagażu jednego z podróżnych. Oprócz Tango i Casha, dwóch bohaterów z Malpensa, we Włoszech pełni służbę jeszcze osiem labradorów – w Chiasso na granicy ze Szwajcarią oraz na lotniskach w Rzymie, Turynie, Wenecji i Neapolu.

Poprzedni

Sylwester we Włoszech: 2 zabitych, wielu rannych

Prezydent Włoch stał z innymi obywatelami w kolejce do kina

Następny

Dodaj komentarz