,

Ekonomia: Pomimo ożywienia, we Włoszech nie jest lepiej

przez Malgorzata Karkota

Confindustria: PKB nie zwiększa się Istat: sprzedaż detaliczna w dół

RZYM – Rynki światowe znacznie ożywiły się, ale Włochy nie dotrzymują już kroku największym gospodarkom. Taki osąd pojawia się w raporcie Confindustrii (Konfederacji Generalnej Przemysłu Włoskiego), według którego państwo włoskie nie jest w stanie przekroczyć progu 1,1 % wzrostu PKB. Być może jednak pierwsza połowa 2011 r. okaże się niezła, dzięki temu, że wzrasta wartość eksportu do Europy Wschodniej i do krajów Bliskiego Wschodu.

Negatywne sygnały płyną też ze strony analityków rynku. W listopadzie ubiegłego roku sprzedaż detaliczna spadła o 0,3% – informuje agencja Istat, będąca odpowiednikiem naszego GUSU. Co ciekawe, spadła zarówno sprzedaż żywności, jak i innych produktów. A nie trzeba chyba przypominać, że wskaźniki rosną zazwyczaj przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Być może jest to skutkiem podwyżki cen produktów o średnio 1,9%, nie będącej skutkiem prawdziwej inflacji, ale wzrostu cen surowców. Ten przekłada się na wzrost cen żywności, paliw i energii. Rzeczywista inflacja nie jest wysoka: 1,5% we Włoszech, a 1,1% średnio w strefie euro.

 

Do tych sygnałów dołączają się negatywne prognozy zatrudnienia nowych pracowników w pierwszym kwartale 2011 r.: duże przedsiębiorstwa, jak np. Banca d’Italia, nie przewidują naboru nowego personelu.

Poprzedni

Papież błogosławi portale społecznościowe, ale i krytykuje: „Nie twórzcie nowych światów”

Ruby specjalnym gościem na dyskotece w Rimini. Show must go on.

Następny

Dodaj komentarz