,

Emigranci, od dziś test z języka włoskiego!

przez Malgorzata Karkota

Od dziś cudzoziemcy, którzy chcą ubiegać się o pozwolenie na pobyt CE, czyli na czas nieokreślony – przeznaczone dla zamieszkałych we Włoszech od dłuższego czasu – będą musieli najpierw przejść test potwierdzający ich znajomość języka włoskiego…

W dniu dzisiejszym, 09 grudnia 2010 wchodzi w życie dekret ministra spraw wewnętrznych, który uzależnia wydanie pozwolenia na pobyt od zdania testu ze znajomości języka włoskiego. Chodzi o osoby, które zamierzają przebywać we Włoszech długo, a pozwolenie jest odpowiednikiem dawnej karty pobytu.  Wymagania dotyczą oczywiście osób spoza Unii Europejskiej.

Odpowiednie urzędy w całych Włoszech mają zapewnić imigrantom dostęp do odpowiednich informacji i służą pomocą w procedurze zapisu na egzaminy. Te zaś przewidziano na razie na początek lutego, 60 dni po wpływie ewentualnych pierwszych wniosków. Próbki testu można znaleźć na stronie http://testitaliano.interno.it.

Prawdopodobnie ta procedura będzie musiała „docierać się” przez pewien czas – twierdzi kierownik wydziału imigracyjnego, Pino Giulia – pomimo ogromnego wysiłku i zaangażowania funkcjonariuszy wielu sektorów administracji, w ministerstwie spraw wewnętrznych i ministerstwie edukacji, prefekturach, regionalnych centrach kształcenia dorosłych… Tak naprawdę, ten test – dorzuca Giulia – powiększa bezmiar pracy urzędników publicznych i może spowodować wydłużenie się procedur związanych z wydaniem dokumentacji. Nawet tej podstawowej, potrzebnej cudzoziemcom we Włoszech, zwłaszcza tym, których „stare” pozwolenie na pobyt niedługo wygasa.

I tak na przykład w Prato urzędnicy będą musieli bardzo się „sprężać” – przewiduje się średnio 150 wniosków miesięcznie, na podstawie napływu zgłoszeń w pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad.

Poprzedni

Nauka języków poprzez zabawę

„Dla nas wciąż jest żywa” – poszukiwania zaginionej trzynastolatki

Następny

Dodaj komentarz