Bycie studentem daje niepowtarzalną szansę przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody nie tylko w sferze uczelnianej ale szeroko rozumianego życia. Poznanie języka, ludzi, kraju, kultury to tylko niektóre cechy wynikające z uczestnictwa w stypendium. Nie wahaj się – podejmij decyzję i rozpocznij przygotowania do najciekawszego semestru na Twoich studiach – jako student Erasmusa.
„Erasmus jest programem dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi.” – www.erasmus.org.pl
Na wyjazd może się wybrać każdy student po 1 roku studiów. Kryteria kwalifikacji są różne w zależności od wydziału na którym się studiuje. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze studentów na stypendium są wyniki w nauce (średnia ocen) i znajomość języka (angielski lub język kraju do którego się wybieramy). Ale nie ma czego się obawiać – w zależności od wydziału zainteresowanie studentów jest różne – czasami znikome a wtedy to wystarczy złożyć wniosek o wyjazd i rozpocząć przygotowania. Wszystkie formalności przed wyjazdem pomaga nam załatwić koordynator wydziałowy ds. Erasmusa na naszym wydziale.
Pierwszymi krokami są: wniosek o wyjazd na wybraną uczelnię (uczelnia musi mieć podpisaną umowę z naszą uczelnią – jeśli nie ma jest szansa by taką umowę zainicjować), opracowanie learning agreement (spis przedmiotów, które chciałoby się studiować na uczelni partnerskiej) i pozostaje czekać na radę wydziału, która podejmie decyzję o studentach, którzy wyjadą na wymianę.
Studentom przysługuje grant jak to określa program „na wyrównanie szans finansowych w danym kraju”. Wysokość takiego grantu różni się w każdym roku w zależności od liczby studentów chętnych na wyjazd z danej uczelni. Ewentualnie można dostać dofinansowanie z uczelni macierzystej. Ja jako student Politechniki Opolskiej w roku akad. 2006/2007 dostałem 1320 euro na semestr lecz uwaga, grant przysługuje tylko na 1 semestr. Można przedłużyć pobyt na semestr letni lecz wtedy zostajemy bez stypendium. Na szczęście moja uczelnia nie zostawia studentów bez pomocy, z reguły dostaje się pewną kwotę – w moim przypadku było to 800 euro. Nie było to za wiele ale jak najbardziej pomogło przeżyć. Dla takiej przygody życia naprawdę warto dołożyć swoje pieniądze.
Erasmus daje możliwość poznania języka z dziedziny jaką się studiuje a także studiowanie przedmiotów jakich nie ma na naszej uczelni – i takie proponuje wybierać ze względu na oryginalność w stosunku do kolegów z naszej uczelni.
Ważną rzeczą jest fakt, iż znajomość języka nie jest rzeczą uniemożliwiającą wyjazd. Chodząc na wykłady i zajęcia siłą rzeczy chłoniemy język a dodając do tego codzienny kontakt z innymi studentami zarówno miejscowymi jak i innymi Erasmusami mamy możliwość i wręcz potrzebę porozumiewania się a co za tym idzie szybką naukę języka.
Podczas pobytu realizuje się wybrane w learning agreement przedmioty w takim samym zakresie co studenci włoscy. Niemniej jednak profesorowie biorą pod uwagę, że jesteśmy studentami Erasmusa i perfekcyjnie nie znamy języka a co za tym idzie zdobywamy wiedzę dużo wolniej niż Włosi. Poziom trudności zdawania egzaminów porównałbym do zdawania na naszej polskiej uczelni. Warto na wyjeździe zdobyć 30 ECTS (ECTS = CFU) w semestrze by nie musieć po powrocie odrabiać zaległości i realizować dodatkowe przedmioty na kolejnym semestrze.
Rekrutacja na program stypendialny rozpoczyna się każdego roku w marcu jednakże warto już teraz się zainteresować, ewentualnie zacząć odkładać pieniądze i wyszukać odpowiadającą nam uczelnię do której najchętniej byśmy pojechali.
W kolejnych artykułach znajdzie się strona Erasmusa bardziej „życiowa” – czyli krótka charakterystyka życia codziennego.