„Federico Fellini. Dzieła wszystkie” Chris Wiegand

przez bedy

O twórczości jednego z najbardziej znanych na świecie reżyserów powstało wiele książek, artykułów, prób analizy jego filmów oraz biografii autora. Jednak książka, która obecnie jest dostępna w wielu księgarniach wydaje się godną polecenia dla wszystkich fanów twórczość Felliniego, jak i tych którzy nie do końca rozumieją dzieła mistrza.

„Federico Felliniego. Dzieła wszystkie” Chrisa Wieganda czyta się jednym tchem. Prosty i zwięzły język oraz wiele ciekawostek sprawiają, że dzieło Wieganda to doskonałe, zwłaszcza dla osób ceniących konkrety i brzydzących się nudą, kompendium wiedzy o twórczości wybitnego włoskiego reżysera. Opisy filmów przeplatane motywami z życia reżysera, ukazują okoliczności w jakich powstawały dzieła stanowią bardzo ciekawą lekturę oraz pozwalają zrozumieć wiele zawikłanych motywów nieustannie powracających w twórczości Felliniego.

Książka ukazuje magiczność i tajemniczość zwycięscy pięciu Oskarów (za „La strada”, „Noce Cabirii”  „Osiem i pół”, „Amarcord” oraz za całokształt twórczości), który mimo swoich wszechstronnych zdolności dziennikarskich, karykaturzysty, czy wynalazcy, był przede wszystkim gawędziarzem, skłonnym do mitologizowania swojej osoby i wprowadzania dwuznaczności. Nic dziwnego, że Fellini stał się mistrzem „kina fałszu”, a stosowane przez niego niedomówienia doprowadzały ludzi do szału. Jak sam podkreślał stworzył nie tylko wiele filmów, ale i samego siebie, bo jego wspomnienia z prawdziwego życia przenikały się z fantazjami. Wiegand podkreśla, że biografowie Felliniego nadal mają nie mały problem z ustaleniem autentycznych zdarzeń z życia „il mago”, ponieważ nawet w udzielanych wywiadach opowieści często powtarzały się, ale zmieniały się daty, rozmazywały postaci, zanikały szczegóły. Dlatego właśnie autor książki „F. Fellini. Dzieła wszystkie” unika jednoznacznych interpretacji i ocen biografii mistrza kina włoskiego. Skupia się raczej na najbardziej charakterystycznych elementach twórczości Felliniego.

Cyrk, artyści rewiowi, wałkonie, Rimini, morze, plaże, publiczne zgromadzenia i dziwaczne imprezy to motywy nieustannie powracające w dziełach autora „Lo sceicco bianco”. Podobnie jak motyw silnej, kuszącej kobiet widoczny zwłaszcza w „Citta delle donne”. Włoski  twórca miał również swoich ulubionych aktorów dla których pisał role m.in. Giulietta Masina (przyszła żona Felliniego) i Marcello Mastroianni.

Warto podkreślić, że wydanie Taschena oprócz przystępnej części merytorycznej, zasługuje na uwagę, dzięki licznym fotografiom, będącym kadrami z planu filmów. Na końcu książki znajduje się filmografia z afiszami premier kinowych dzieł twórcy. A co najważniejsze, w stosunku do dobrej jakości merytorycznej wydania, ładnych fotografii i dobrego papieru cena wydaje się rewelacyjna ok.35 zł

Poprzedni

Pożegnanie Raimondo Vianello

Pół roku w Bari

Następny

Dodaj komentarz