Florencja – serce Toskanii

przez bedy

Florencja jest naprawdę pięknym, starym i imponującym miastem o śródziemnomorskim klimacie. Zaczęła ona wyróżniać się już we wczesnych latach XV wieku pod rządami Cosimo de Medici.
Słynne budynki zaprojektowane w tamtych czasach to m.in. Palazzo Pitti i Galleria degli Uffizi. Dziś budynki te są muzeami, w których można podziwiać dzieła takich sław jak: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Botticelli, Tycjan. Jako miejsce narodzin nowożytnego humanizmu i sztuki naturalistycznej, Florencja była kolebką cywilizacji renesansu. Miejscem gdzie Dante, Brunelleschi, Michał Anioł, Botticelli, Leonardo da Vinci, Machiavelli i Galileusz odmienili na zawsze sposób w jaki człowiek postrzega świat. Od stuleci podróżnicy podziwiają sztukę i kulturę tego miasta i zakochują się w spokoju otaczającej je okolicy. Florencja, położona w samym sercu Toskanii, jest doskonałym miejscem na studiowanie sztuki, nauk humanistycznych i języka włoskiego. Niesamowicie bogata historia, starożytne tradycje i artystyczne dziedzictwo, oferują studentom szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych przez cały rok. Miasto słynie również ze swojej doskonałej kuchni, charakterystycznych restauracji, barów winnych, eleganckich sklepów, artystycznych pracowni i tradycyjnych bazarów. Jako ekonomiczne centrum regionu z ustaloną pozycją w dziedzinie mody, dóbr luksusowych i turystyki, Florencja daje również szansę zapoznania się z fascynującymi aspektami z życia Włoch. Dodatkowo Florencja może pochwalić się doskonałymi połączeniami komunikacyjnymi z innymi regionami i miastami Toskanii, Włoch i Europy.

 

Aktualna populacja Florencji to ponad 350,000 mieszkańców. Tymczasem liczbę turystów odwiedzających miasto każdego roku szacuje się na 6-7 milionów! U szczytu rozkwitu renesansu, Florencja, z zaledwie 90,000 mieszkańców, odgrywała bardzo ważną rolę w historii, sztuce, architekturze, literaturze i nauce. Miasto było także liderem w handlu i bankowości.

Florencja była pierwszym miastem w Europie posiadającym brukowane ulice i chodniki. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Florencji są własne nogi. Spacery falującymi raz w górę, raz w dół, wąskimi uliczkami i alejkami mogą być niezapomnianym przeżyciem. Pierwszym przystankiem podczas zwiedzania miasta może być Ponte Vecchio, najstarszy most nad rzeką Arno (na zdjęciu). Most powstał jeszcze w XIV wieku i znaleźć na nim można wiele sklepów sprzedających złotą biżuterię. Palazzi (pałace), piazze (place), kościoły, pomniki i muzea są kolejnymi przystankami czekającymi na każdego turystę.

Z Ponte Vecchio łatwo dotrzeć do Gallerii degli Uffizi, jednego z najwspanialszych muzeów na całym świecie.

Tylko krótki spacer dzieli Gallerię degli Uffizi od Piazza della Signoria, gdzie podziwiać można dumny Palazzo Vecchio. Zbudowany w XIII wieku, pałac pełni teraz funkcję ratusza. Niedaleko stąd, na Piazza del Duomo, znajduje się florencka katedra, nazywana Duomo. Niedaleko Katedry zobaczyć można imponującą dzwonnicę zaprojektowaną przez Giotto di Bondone, uważanego za ojca sztuki renesansu. Wieża pokryta jest białymi, zielonymi i różowymi płytkami, a jej wysokość to 84 metry.

Dzieci bardzo lubią odwiedzać Florencki Instytut i Muzeum Historii Nauki. Można tam zobaczyć m.in. kompas i teleskopy używane przez Galileusza.

Najsłynniejszym parkiem Florencji są Ogrody Boboli, oferujące piękne kwiaty i setki fontann i rzeźb. Ogrody Boboli służyły za wzór dla wielu europejskich, królewskich ogrodów wliczając francuskie Versailles. Z kolei florencki Ogród Irysów posiada ponad 2,500 rodzajów tego pięknego kwiatu, będącego symbolem miasta od 1251 roku.

 

Florencja to miasto, które naprawdę warto odwiedzić, do czego gorąco zachęcamy.

 

Poprzedni

Anioły i Demony

Światowe rekordy Neapolu

Następny

Dodaj komentarz