Wśród uroczych zielonych pagórków Toskanii trafić można do jednego z najpiękniejszych miejsc Włoszech – Florencji. Tam nie pojedziesz szukać spokoju i wytchnienia. Ciężko go będzie znaleźć wśród gwaru i tłumów turystów. Tam pojedziesz zrozumieć definicję piękna. Florencja bowiem jest istnym rajem sztuki, pałaców i muzeów.
Jak dojechać do Florencji?
Do uroczej Toskanii z Polski droga wiedzie przez Czechy i Austrię. To więc oznacza, że w cenie dojazdu należy uwzględnić nie tylko paliwo, ale również winiety, które zarówno w Czechach, jak i w Austrii do najtańszych nie należą. Czesi są również bardzo restrykcyjni pod względem przestrzegania przepisów drogowych. Kierowcy lubiący zbyt szybką jazdę, dopłacą jeszcze w mandatach.
Noclegi we Florencji, sprawdź rekomendowane oferty!
Do Florencji dojedziemy również pociągiem. Dobrym rozwiązaniem jest podróż np. do Wiednia (bezpośrednie połączenie z Warszawy albo z Krakowa), a stamtąd już do Florencji znajdziemy dużo połączeń, nie tylko pociągiem, ale również autobusem (np. Flixbus od 40 Euro w jedną stronę).
Do Florencji również wygodnie dolecimy samolotem. 8 km od miasta oddalone jest lotnisko. Tu dolecimy z Lufthansą. O 118 km od Florencji oddalone jest kolejne lotnisko w Bolonii. Tu lądują samoloty również Ryanair, ale ceny wcale nie będą dużo niższe, a pod uwagę musimy wziąć jeszcze dojazd do samej Florencji.
Kolejnym lotniskiem jest Galileo Galilei w Pizie. Tu jednak również ceny są porównywalne, a Piza od Florencji oddalona jest około 105 km.
Do Florencji dojedziemy również pociągiem z Rzymu. Zwiedzanie tych dwóch miast można połączyć, jeśli we Włoszech spędzamy minimum jeden tydzień.
Florencja – pieszo czy autobusem?
Jeśli na urlop zabierzemy wygodne buty i znajdziemy siłę na długie spacery, to zdecydowanie z mapą, nawigacją w telefonie, a także butelką wody mineralnej Florencję zwiedzimy pieszo. Jednakże z pomocą szybszego pokonywania odległości przychodzą autobusy miejskie. Za 1,2 Euro możemy podróżować autobusami przez 90 minut. Zakupimy też bilety całodniowe (5 Euro), trzydniowe i tygodniowe (18 Euro). Musimy jednak przeliczyć, czy takie rozwiązanie jest opłacalne. Jeśli bowiem tylko od czasu o czasu wsiądziemy do autobusu, to lepszym rozwiązaniem będzie nawet zakup jednorazowego biletu u kierowcy, nawet w wyższej cenie – 2 Euro (trzeba mieć odliczone pieniądze).
Karta Florence City Pass
Turyści mogą skorzystać też z karty Florence City Pass w cenie 54,9 Euro dla osoby dorosłej na jeden dzień. Karta tradycyjnie uprawnia do tańszego bądź bezpłatnego zwiedzania różnych atrakcji, a także zapewnia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.
Ceny uzależnione są od ilości dni czy wieku kupującego. Tutaj znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat karty.
Kiedy i na jak długo odwiedzić Florencję?
Florencja to takie magiczne miejsce, które wpasuje się zarówno w krótki, jak i dłuższy czas pobytu. Florencja jest bowiem bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi miastami włoskimi. Dlatego nic dziwnego, że wielu turystów będąc np. w Rzymie, Bolonii czy Wenecji, planuje też wizytę do uroczej stolicy Toskanii.
I zdecydowanie, jeśli wybierzemy kilka zabytków, powłóczymy się wąskimi uliczkami Florencji i znajdziemy jedną z przytulnych knajpek, to będzie to bez wątpienia jeden z bardziej udanych dni, spędzonych we Włoszech. A jeśli nabierzemy ochoty na więcej, to zaplanujemy jeszcze jedną podróż do Florencji.
Florencja może być też punktem docelowym, podczas zwiedzania całej Toskanii. To bardzo piękny rejon, w którym zdecydowanie można odpocząć i poczuć się wręcz niebiańsko. Wtedy do Florencji wpadniemy też bardziej na popołudniową kawę niż na kilka dłuższych dni.
Chcąc zobaczyć wszystko, zaplanujmy w tym mieście minimum trzy dni, a jeśli chcemy podążać śladami Michała Anioła, a w pełnych zdobień, relikwii i rzeźb bazylikach potrafimy spędzić nawet kilka godzin, to na zwiedzanie zaplanujmy nawet cały tydzień.
Florencja na wiosnę?
Florencja jest piękna o każdej porze roku. Tylko latem odwiedza ją ponad 4 miliony turystów. To powoduje, że ceny w restauracjach i hotelach mogą przyprawić o zawrót głowy, a w kościołach i muzeach zamiast podziwiać prawdziwe arcydzieła rodzącego się niegdyś we Florencji renesansu, przeciskasz się przez tłum innych gapiów. Na słynny most Ponte Vecchio nawet nie masz ochoty już iść, bowiem już o samym świcie miejsce to oblepione jest przez setki turystów.
Idealnym momentem na zwiedzenie Florencji jest wiosna, albo jesień. Jest jeszcze na tyle ciepło, że skusimy się jeszcze na włoskie lody, a do pałacu czy bazyliki wejdziemy bez kilkugodzinnego stania w długich kolejkach. Toskania zapewnia Florencji bardzo specyficzny klimat. Klimat, który nawet zimą nie jest wcale szary i bury. Drzewa oliwne, cyprysy, a także duże pokłady ochry powodują, że Florencja i zimą jest bardzo barwna.
Gdzie kupić bilety do florenckich atrakcji?
Jeśli chcesz uniknąć długich kolejek do kas i mieć pewność, że tego dnia zwiedzisz wybrane wcześniej atrakcje, to koniecznie zarezerwuj bilet drogą online. To dobra opcja, zwłaszcza dla osób, które do Florencji przyjeżdżają tylko na jeden dzień. Wybierzesz dogodny termin i zarezerwujesz bilet.
Niestety wygoda kosztuje i za rezerwację musimy dopłacać między 3 a 4 Euro od jednej atrakcji. W porze letniej przy kasie możemy spędzić nawet dwie – trzy godziny, a na końcu usłyszeć, że i tak musimy przyjść jutro.
Rezerwacja online nie jest jednak tożsama z zakupem biletu. Wejściówkę też trzeba odebrać przed muzeum czy inną atrakcją. Nie musimy jednak czekać w długiej kolejce przed kasą.
Dobrą stroną, gdzie zakupimy interesujące nas bilety jest np.:
- Getyourguide – strona gdzie znajdziesz wiele atrakcyjnych wycieczek po Florencji
- http://ticketsmuseums.comune.fi.it – strona, gdzie oferowane są bilety do wszystkich muzeów we Florencji,
- http://www.b-ticket.com/b-ticket/uffizi/default_eng.aspx
15 miejsc wartych zobaczenia we Florencji
Większość z tych atrakcji, których wręcz nie wolno przeoczyć będąc we Florencji, zlokalizowanych jest od siebie w bliskiej odległości. Warto więc wcześniej usiąść z mapą i zaplanować trasę, uwzględniając miejsce naszego noclegu.
Most Ponte Vecchio
– tym mostem warto zaplanować spacer po Florencji. Jeden z najstarszych mostów łukowych na całym świecie. Wybudowany został na przełomie XIV wieku i jest to jedyny most we Włoszech, który nie został uszkodzony podczas II wojny światowej.
Po dwóch stronach mostu znajdują się małe sklepiki, więc spacer może się nieco wydłużyć. Most znajduje się nad rzeką Arno i jeśli szukamy miejsca, gdzie uciekniemy od tłumów, a na trawie rozłożymy koc i zorganizujemy piknik, to właśnie tam znajdziemy parę dobrych miejscówek.
Palazzo Vecchio
– kiedy na początku XIV wieku zakończono budowlę pałac nazywał się Palazzo Ducale i był siedzibą Wielkiego Księcia Cosimo I de’ Medici.
Później książę zmienił siedzibę, a w Palazzo Ducale znajdowały się biura urzędników miejskich. Dziś w pałacu nadal znajdują się biura, ale również muzeum dla dzieci.
Jeśli wejdziemy z przewodnikiem, to zwiedzimy między innymi historyczny dziedziniec, salę dei Cinquecento i wejdziemy na 100 metrową wieżę Arnolfo. Sala dei Cinquecento jak i sala książęca Studiolo zdecydowanie warte są zwiedzenia. W oprawie łuków, rzeźb i obrazów prezentują iście wenecki przepych.
Pałac znajduje się na: Piazza della Signoria
Wstęp do muzeum kosztuje 16,5 Euro. Dzieci i młodzież do 18 roku życia wstęp mają gratis. Jeśli chcemy wejść na wieżę zapłacimy 5 Euro, chcąc zwiedzić dziedziniec i wnętrza trzeba zapłacić 3,5 Euro. Jeśli chcemy zwiedzić i wnętrza i wieżę opłaca się kupić bilet kombinowany – 7 Euro.
Oprócz Palazzo Vecchio warty zobaczenia jest jeszcze:
Pałac Pittich we Florencji
znajdujący się również w historycznym centrum miasta, a połączony niegdyś tajemnym korytarzem z Palazzo Vecchio i Palazzo Uffizi. Pałac został wybudowany w XVII wieku i dziś zaprasza do licznych galerii i muzeum, między innymi dorożek, porcelany czy srebra (Museo degli Argenti), nazywanym również skarbcem Medyceuszy.
Na terenie pałacu znajduje się między innymi:
- Galleria Palatina, gdzie zwiedzić można bogato ozdobione apartamenty królewskie. Tam możemy podziwiać dzieła sztuki między innymi Rubensa czy Tycjana.
- Galleria d’Arte Moderna, prezentujące bardziej współczesne dzieła sztuki,
- Galleria del Costume – z kostiumami z różnych epok.
Bilety do Pałacu Pittich
Pałac Pittich znajduje się na Piazza de‘ Pitti 1. Do pałacu Pittich możemy wejść bezpłatnie z kartą Florence Pass albo z biletem w cenie 16 Euro (marzec – październik) i 10 Euro (listopad – luty).
Kasa jest zawsze oblegana i zwłaszcza w sezonie letnim czeka nas 2 – 3 godzinne stanie w kolejce. Jeśli chcemy uniknąć długiego oczekiwania w kolejce, zamówmy rezerwację online, płacąc dodatkowo 3 Euro.
UWAGA! Jeśli po bilet zgłosimy się do kasy w muzeum przed godzina 9 – tą, to otrzymamy zniżkę 50%.
Ogrody Boboli
Za pałacem znajdują się słynne Ogrody Boboli. Te zdecydowanie również warto odwiedzić, ale niekoniecznie przy bardzo wysokich temperaturach. Do ogrodów musimy wykupić bilet w cenie 10 Euro i 6 Euro po sezonie. W okresie zimowym Ogrody Boboli czynne są tylko do 16:30, w pozostałe miesiące do 19:30.
Za 38 Euro wykupimy bilet uprawniający do wejścia do wszystkich muzeów i ogrodów. Poza sezonem bilet kosztuje 18 Euro. Jeśli chcemy wejść do wszystkich muzeów i galerii, to zdecydowanie musimy zaplanować minimum 3 godziny czasu.
Jeśli lubisz galerie, to koniecznie wejdź do:
Galleria dell’Accademia
– galeria, znana z dzieł przede wszystkim Michała Anioła, ale przedstawiająca także dzieła innych włoskich artystów, np. Sandro Botticelli. Galeria znajduje się na Via Ricasoli. Bilet kosztuje 12 Euro. Bilet można zamówić online (4Euro kosztuje ekstra rezerwacja).
Katedra Santa Maria del Fiore
Jeśli Florencję odwiedziliśmy na jeden dzień, to katedra jest jedną z tych atrakcji, które trzeba obowiązkowo zobaczyć. Do samej katedry wejdziemy bezpłatnie, ale jeśli chcemy zwiedzić dzwonnicę czy baptysterium musimy wykupić bilet. Z kartą turystyczną do katedry wejdziemy bezpłatnie. Możemy też kupić bilet uprawniający do zwiedzenia wszystkich atrakcji za 18 Euro, ważny przez 72 godziny. W cenie biletu wejdziemy do:
- katedry,
- baptysterium, istniejącego już najprawdopodobniej w IV wieku n.e., które zwłaszcza na suficie kopuły pokryte jest pięknymi mozaikami. Warto przemyśleć wycieczkę z osobami starszymi czy dziećmi – do przejścia jest 450 schodów, a momentami trzeba przechodzić bardzo ciasnymi i niskimi tunelami.
- na dzwonnicę (na którą prowadzi również około 400 schodów),
- do krypty pod katedrą.
Piazzale Michelangelo
Jeszcze w XIX wieku plac wzniesiony został na małym wzgórzu, jako jedno z ważniejszych miejsc miasta. Warto tutaj zawędrować, ponieważ z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na całe miasto. To miejsce, gdzie można znaleźć nieco wytchnienia od turystycznego zgiełku, choć w miesiącach letnich też drogi do tarasów na placu Michała Anioła szuka wielu odwiedzających.
Piazza della Signoria
To jedno z ważniejszych miejsc Florencji, szczególnie pod względem politycznym. Na placu odbywały się różne przedstawienia i uroczystości. Plac zdobi wiele pomników i posągów, między innymi kopia słynnej statuy Dawida czy posąg wielkiego księcia Cosimo I de‘ Medici na koniu.
Na ten plac warto zajrzeć zwłaszcza w porze obiadowej. W bocznych uliczkach okalających plac znajduje się wiele dobrych restauracji. Szczególnie godna polecenia jest La Fettunta na Via Dei Neri. To idealne miejsce, jeśli chcemy zasmakować nie tylko w pizzy czy w paście, ale również w mięsnych czy ziemniaczanych daniach.
Do obiadu z pewnością posmakuje Ci toskańskie wino, a na deser koniecznie trzeba zamówić Tiramisu albo Panna Cotta. Jeśli szukamy miejsca, gdzie zamówimy pizzę w różnych wariantach na wynos, to warto zajrzeć do Gustarium.
Museo Galileo
To muzeum, gdzie znajdują się nie tylko piękne dzieła sztuki włoskiej, ale przede wszystkim ślady historii rodu Medici. Spacer po muzeum to wycieczka do odległej i niezwykle ciekawej historii Florencji.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj tematyczne wystawy. Np. od 10.10 2019 do 12.01.2020 odbywa się wystawa dokumentów i rysunków urządzeń perpetuum mobile samego mistrza Leonarda wraz z rzeczywistymi modelami niektórych z tych maszyn. Stworzone animacje przedstawiają cały proces tworzenia tych maszyn i rodzenia się bardzo genialnych idei. Warto zerknąć na stronę muzeum: https://www.museogalileo.it/en/ i sprawdzić, co jeszcze ciekawego jest prezentowane w czasie, w którym zamierzamy odwiedzać Florencję.
Muzeum znajduje się na Piazza die Giudici 1. Bilet kosztuje 10 Euro.
Santa Maria Novella
Zabytkowy kompleks Dominikanów, który skupia w sobie bazylikę Santa Maria Novella, muzeum w pomieszczeniach klasztornych, krużganek czy pozostałości po cmentarzu klasztornym. Bazylika znajduje się przy Piazza Santa Maria Novella, ale wejście znajduje się przy Piazza della Stazione 4.
Nieco dalej na ulicy Via della Scala 16 działa od pierwszej połowy XIII wieku jedna z najstarszych aptek świata – Farmaceutica di Santa Maria Novella. Wchodząc do apteki możemy poczuć się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas do odległej epoki – wagi, słoiki, nawet meble – wszystko odwołuje się do dawnych lat. Apteka wciąż działa i można w niej wciąż zakupić zarówno leki, jak i kosmetyki.
Bazylika Santa Croce
Jedną z piękniejszych i wartych zobaczenia bazylik we Florencji jest Basilica di Santa Croce z XIII wieku. To szczególne miejsce, gdzie znajdują się groby między innymi Michała Angelo, czy Galileo Galilei.
Jednak również sama gotycka architektura warta jest poświęcenia naszego czasu i uwagi. Ciekawe są zwłaszcza malowidła na kamieniach fasady. Bazylika znajduje się na Piazza dei Santa Croce 16. Wstęp do bazyliki kosztuje 8 Euro. Bazylikę można zwiedzać przez cały tydzień. W niedzielę bazylika jest jednak czynna dopiero od godziny 14 – tej.
Okolice Florencji, co zobaczyć?
Arezzo
Jeśli do tego uroczego zakątku zawitaliśmy na dłużej, to wypuśćmy się nieco dalej za mury Florencji i zobaczmy piękną Toskanię, np. Arezzo – miasteczko otoczone zielenią i słynące z najlepszych winnic w tym regionie. Arezzo znajduje się około 70 km od Florencji i jest uważane za jedno z piękniejszych zakątków Toskanii. Jeśli wybierzemy się tam na wycieczkę, to mamy szansę popróbować toskańskich win i zrelaksować się na łonie natury. Biura podróży organizują też całodniowe, pełne atrakcji wycieczki do Arezzo.
Fiesole
Drugim miejscem jest Fiesole, oddalone od Florencji tylko o 10 kilometrów. Tutaj nie tylko dojedziemy samochodem w 30 minut albo autobusem nr 7, który zatrzymuje się na Piazza Mino w samym centrum Fiesole. To urocze miasteczko jest rewelacyjnym miejscem na odprężający spacer wśród krętych uliczek, historycznej aury, pięknych kościołów czy przytulnych restauracji.
Jeśli szczególnie jesteście spragnieni pięknych toskańskich widoków, to zdecydowanie wycieczka do Klasztoru Convento San Francesco zapewni nam wielu cudownych wrażeń. Tu będziesz mieć wrażenie, jakby Florencja leżała u Twoich stóp w pięknym malowniczym otoczeniu Toskanii.
Z czego jeszcze słynie Florencja?
We Florencji podobnie jak kościołów, jest też wiele pałaców. Jeśli mamy więcej czasu zwiedźmy wszystkie, jeśli przyjechaliśmy do Florencji na kilka dni to przekonajmy się o florenckim pięknie zwiedzając:
- Palazzo Strozzi – uważane za arcydzieło architektury renesansowej, Palazzo Bargello (lub Palazzo del Popolo, Pałac Ludu) – gdzie obecnie znajduje się Muzeum Narodowe z największą włoską kolekcją rzeźby Gotyku i Renesansu, Palazzo Davanzati – jedno z najciekawszych muzeów we Florencji, pokazujące jak wyglądały wnętrza mieszkalne w okresie średniowiecza.
Oltrarno
Jeśli dojdziemy do zamku Pittich, to odkryjemy także bardziej górzystą i zieloną dzielnicę Florencji – Oltrarno. Tutaj warto mieć dobre buty, ponieważ teren jest nieco górzysty, a niektóre podejścia bardzo strome. Rekompensatą są piękne widoki i zapraszające do odpoczynku i ucieczki od zgiełku zielone ogrody. Warto!
II Porcellino
rzeźba dzika, która każdego roku przyciąga miliony turystów. Wg legendy, każdy, kto potrze ryjek dzika wróci do Florencji. Rzeźba znajduje się na rynku Loggia del Mercato Nuovo (Mercato Porcellino).
Gdzie zjeść we Florencji?
Zdecydowanie centralne miejsca są drogie i bardzo drogie. Taniej będzie np. na Mercato Centrale lub Sant’Ambrogio albo jeśli zamówimy pizzę na wynos czyli pizzę al taglio.
Również we Florencji znajdziemy fontanny z pitną, darmową wodą. Jednym z takich źródeł jest Piazza della Signoria na ścianie Pallazzo Vecchio za fontanną Neptuna. Znajduje się tam fontanna z dwoma przyciskami – wody gazowanej i niegazowanej. Pod tym linkiem na interaktywnej mapce, można sprawdzić, gdzie są źródła darmowej wody pitnej we Florencji.
Gdzie spać we Florencji?
Florencja, podobnie jak Rzym czy Wenecja przywita nas wysokimi cenami, również za noclegi.
Drogo jest zwłaszcza w okolicach historycznego centrum. Tam, jeśli znajdziemy coś taniego (60 – 70 Euro za nocleg), to standard może pozostawiać wiele do życzenia. Z drugiej strony wszędzie dojdziemy pieszo i nie przepłacamy na dojazdach, co jest szczególnie korzystne, jeśli do Florencji wpadamy z jedną czy kilkudniową wizytą.
Jeśli do Florencji przyjechaliśmy samochodem, to musimy pamiętać, że w historycznej części miasta nie ma możliwości swobodnego parkowania. Działa tam tak zwana strefa ZTL (Zona a Traffico Limitato), a za nieuprawniony wjazd grożą surowe kary.
Gdzie szukać noclegu?
Jeśli koniecznie chcemy mieszkać blisko najważniejszych atrakcji, to oprócz historycznego centrum szukajmy dobrych ofert np. w San Lorenzo, albo w San Marco – choć tutaj oddalamy się już nieco od centrum, to zapewnimy sobie niższe ceny.
Sprawdź ceny hoteli we Florencji w San Lorenzo i San Marco
Po wschodniej stronie historycznego miasta noclegi znajdziemy w Santa Croce i Sant Ambrogio. Bardziej spokojne dzielnice, z mnóstwem mniejszych i większych lokali gastronomicznych. Tutaj nawet hotele oferują pokoje w rozsądnej cenie i czasem nawet ze śniadaniem.
Sprawdź ceny hoteli w Santa Croce i Sant’Ambrogio
Oltrarno – dzielnica na południowej stronie rzeki Arno. Spokojniej jest po wschodniej stronie dzielnicy, choć nieco bardziej górzyście. Trzeba więc zerknąć na mapę google, w jakiej odległości od centrum, znajduje się interesujący nas pensjonat czy hotel. Obiekty zlokalizowane bliżej rzeki są dostępne również pieszo. Do tych bardziej oddalonych konieczne będzie zamówienie taksówki lub szukanie połączeń komunikacja miejską.
Santa Maria Novella – Florencja jest uznawana za bezpieczne miasto, również w okolicach dworca kolejowego. Dlatego jeśli znajdziemy coś tańszego w okolicach Santa Maria Novella, to warto się skusić. W okolicach dworca można swobodnie parkować, a ponadto obiekty są zlokalizowane dość blisko historycznego centrum. Okolica może niekoniecznie animuje, ale warto rozejrzeć się po ofertach.
Możemy też poszukać czegoś poza Florencją, np. w Empoli, z którego do Florencji dostaniemy się w 30 minut, a za bilet pociągiem zapłacimy 5 Euro w jedną stronę.