,

Półwysep Gargano: Peschici, co zobaczyć, plaże, praktyczny przewodnik

przez redakcja

W odległym zakątku Italii, białym, wapiennym skałom wiatr nadał kształty fantastyczne. Niebo użyczyło błękitu, morze lazuru, słońce ciepłym blaskiem dobyło ze skał najpiękniejsze kolory ochry.

Peschici

Bogini Flora okryła całość dywanem lasów piniowych zdobiąc je barwami i zapachem kwiatów. Tak powstał jeden z najpiękniejszych zakątków południa Italii. Peschici Maj 2002 roku, podróż z Polski trwała dwa dni.

Peschici, to pierwsza miejscowość, którą na półwyspie Gargano zwiedzamy z żoną Anną. Wkrótce, okazała się ona być najpiękniejszym miasteczkiem tego półwyspu.

Miasteczko rozłożyło się na zboczu wysokiej, wapiennej skały tworząc skąpany słońcem amfiteatr. Niewielki porcik rybacki i nabrzeżne tawerny kuszą apetycznymi zapachami. Stąd też można odpłynąć w rejs wycieczkowy na urocze wyspy Tremiti o których w następnych reportażach.

Historia Peschici

Już w X wieku Normanowie docenili urok tego miejsca zakładając tu miasto. Wysoka skała miała chronić przed najazdami Saracenów. Dziś to przepiękne miejsce chroni przed najazdami turystów tylko położenie w dalekiej ostrodze włoskiego buta. Z białych, wtopionych w skały domków rozpościerają się wspaniałe widoki na przybrzeżne skały i rozległe, błękitne morze.

Nieregularne, skalne okna stanowią oprawę obrazów przedstawiających wybrzeże na tle turkusowego Adriatyku. W świetle zachodzącego słońca ostro wynurzające się z morza skały nabierają ciepłego kolorytu. Góra z której wyrasta miasto jest tworem z miękkiego wapnia w którym natura wyrzeźbiła wiele fantastycznych kształtów.

Część grot zawisłych tuż nad urwiskiem morskim wydają się być tworem człowieka. Być może zamieszkiwali je założyciele miasta. Chodząc po tym uroczym mieście czasem trudno odróżnić gdzie kończy się twór natury a zaczyna dzieło ludzkich rąk. Strudzeni długą wędrówką uliczkami miasta, w porcie znaleźliśmy restaurację „La Grotta”, której wnętrze powstało w naturalnej jaskini.

Z wykutego w skale okrągłego okna widać jak morze wdzierając się do wnętrza góry pod miastem, tworzy fantastyczne groty. Restauracja będąca potroszę dziełem natury serwuje wspaniałą zupę rybną i miejscowy przysmak jakim jest pieczona ryba z kluskami i aromatycznym sosem. Chłodne wnętrze groty i białe wino sprawiają, że na chwilę można zapomnieć o gorącym klimacie półwyspu Gargano.

Plaża Peschici

W niewielkiej odległości od miasta można znaleźć piękne, piaszczyste plaże otoczone utworzonymi przez morze i wiatr fantastycznymi tworami skalnymi. Wapienne skały tworzące góry półwyspu i dno otaczającego Adriatyku spowodowały, iż woda w tym miejscu jest wyjątkowo czysta a jej barwa mieni się kolorami błękitu i turkusu.

www.mojewyprawy.pl

Poprzedni

Półwysep Gargano: Vieste, co zobaczyć, plaże, praktyczny przewodnik

Jezioro Garda, perełki jeziora Sirmione i Limone, co zobaczyć, praktyczny przewodnik

Następny

Dodaj komentarz