Co roku na forach internetowych pojawia się żelazny zestaw pytań: – gdzie można studiować italianistykę? – jakie są kryteria przyjęcia? – ile było osób na miejsce w zeszłym roku? – a trzeba znać włoski? W poniższym artykule znajdziecie na nie odpowiedzi.
Po pierwsze, jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek filologia włoska i jakie są zasady naboru? Wyszukując te informacje (dotyczące kierunku filologia włoska, studia I stopnia), opierałam się na danych ze stron internetowych uczelni na rok akademicki 2008/2009. Nazwa każdej uczelni jest jednocześnie linkiem do stron uczelni i zasad kwalifikacji.
1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – filologia włoska
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
5. NKJO Gliwice
6. Uniwersytet Śląski w Katowicach
7.Akademia Pedagogiczna w Krakowie
8. Uniwersytet Szczeciński – Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem
9. WSSM w Łodzi
10. Akademia Polonijna w Częstochowie
Dużo trudniejsza jest odpowiedź na pytanie o liczbę kandydatów na jedno miejsce. Same uniwersytety często nie znają lub nie podają tych danych – liczby bardzo skaczą z roku na rok, poza tym trzeba zauważyć, że nie wszyscy „kandydaci na jedno miejsce” są zdeterminowani, by iść na ten właśnie kierunek. Dlatego lepiej nie przejmować się tym, że dany uniwersytet jest „oblegany” i nie rezygnować ze składania papierów, bo w tym roku może akurat zdarzyć się zupełnie inaczej niż w poprzednich.
A trzeba znać włoski? Nie. Wszystkie wymienione szkoły przyjmują również kandydatów z maturą z języka obcego nowożytnego innego niż włoski. Czasem zdarzają się na początku podziały na grupę zaawansowaną i niezaawansowaną językowo, ale bądźcie spokojni – przy uczciwej pracy zatrą się do końca studiów.
In bocca al lupo, czyli powodzenia!