Gesu Nuovo w Neapolu, praktyczne informacje, zwiedzanie, historia

przez bedy

Gesu Nuovo to obowiązkowy przystanek dla każdego turysty, który odwiedza Neapol. Sama historia tego przepieknego kościoła jest owiana nutką tajemnicy. Kiedyś była to siedziba najpotężniejszego rodu masonów neapolitańskich ale o tym opowiem później.

Gesu Nuovo

Następnym kościołem o którym chcę wam opowiedzieć jest Gesu Nuovo.
Jest to chyba po Duomo najczęściej odwiedzany obiekt sakralny w mieście.
Związany z rodziną Sanseverino zawsze mnie fascynował i w efekcie jest troszkę ciekawostek ,o których warto wspomnieć …ale to trochę później:-).

Historia powstania Gesu Nuovo

Kościół został zbudowany w latach  1584 a 1601 na miejscu starego Pałacu Sanseverino. Tu warto wspomnieć, że Pałac został wybudowany przez architekta Novello da San Lucano na życzenie księcia Roberta Sanseverino w 1470 r. Może nie będę was zanudzać opowiadaniami jak Pałac przechodził z rąk do rąk w rodzinie Sanseverino bo dla nas najważniejsza jest puenta.

Otóż książę Ferrante popadł w niełaskę u hiszpańskiego króla a ten pozbawił go posiadłości w 1552 r.W ten oto sposób w 1584 r.  pałac przejęli Jezuici.

Niestety przekształcenie pałacu w kościół doprowadziło do zniszczenia jego przepięknych sal a także wspaniałego ogrodu, jedyna rzecz, która ocalała to fasada i zabytkowy portal.

Kościół konsekrowano

7 października 1601 roku. W 1635 r. Giovanni Lanfranco ozdobił kopułę przepięknymi freskami, które zatytułował Paradiso. W 1639 roku wybuchł jednak pożar i kościół uległ dość dużym zniszczeniom, prace konserwatorskie poprowadził  Cosimo Fanzago.

W 1652 do pokrycia freskami Zakrystii został zaproszony Aniello Falcone jednak 1688 kopuła w wyniku trzęsienia ziemi została prawie całkowicie zniszczona. W 1695 zakończono prace przy odbudowie kościoła oczywiście jeszcze na przełomie wieków wiele razy kościół zmieniał swój wizerunek i co ciekawe kopuła ulegała zniszczeniom jeszcze wiele razy.

W 1797 r Jezucici zostali wypędzeni z Neapolu i kościół przejęli Franciszkanie, jednak ze względu na słabą konstrukcje bardzo podupadłego już kościoła nie zostali tu długo.Następnie przez 30 lat kościół stał pusty w 1786  architekt Ignazio di Lardo zajął się zadaszeniem obiektu.

Kopuła Gesu Nuovo

Zawaloną kopułę zastąpił zastępczą kopułą nazywaną często fałszywą przez architektów. Kopuła ta została pokryta kasetonami i udekorowana. W 1802 r. do łask wracają znowu Jezuici, którzy poprosili Burbonów o zwrócenie im w posiadanie kościoła tak też w 1821 r  kościół przeszedł w posiadanie Towarzystwa Jezusowego.

W 1848 do 1860 Jezuci zostali znowu wydaleni z Neapolu.
Historia tego kościoła jak sami widzicie jest dość ciekawa od 1900 r już

na stałe zagościli w nim Jezuici.

W 1975 Koścół doczekał się w końcu kapitalnego remontu,prace restauratorskie poprowadził Paolo Martuscelli ,także Jezuici przyłączyli się do prac konserwatorskim odnawiając pseudo kopułę pod dyrekcją Jezuity Antonio Volino.

Ciekawostki

Zaczynając opowieść o tym kościele wspomniałam, że łączy się z nim wiele ciekawostek warto wspomnieć tu chociaż nie które z nich:

od 1976 do 1984 na banknocie 10.000 nazywanym często ”Machiavelli” z racji wizerunku Machiavellego z jednej strony ,na rewersie można było zobaczyć właśnie piramidy z Gesu Nuovo .

Inną ciekawostką jest to ,że wczasie II Wojny światowej na sufit jednej z naw spadła bomba zrzucona z niemieckich bombowców cudem jednak bomba nie eksplodowała,dzisiaj mozna ją zobaczyć w kościele

 Kościołem związana jest też legenda,otóż w czasach Renesansu podobno w Neapolu mieszkali mistrzowie obróbki kamienia,którzy potrafili naładować kamień pozytywną energią aby ochraniał przed negatywnymi mocami.Wydaje się ,iż piramidy z fasady kościoła ułożone zostały w jakimś dziwnym porządku ,który jak twierdzą różni znawcy ma w sobie zakodowaną wiadomość.Piramidy są oszlifowane tzw.diamentowym szlifem a na nie których z nich znajdują się dziwne nacięcia.

Legenda o Kościele Gesu Nuovo

Jak podaje legenda zleceniodawca pałacu czyli sam Roberto Sanseverino zaprosił do budowy budynku alchemików i to właśnie im zawdzięczamy owe nacięcia na piramidach zdobiących fasadę dzisiejszego kościoła Gesu Nuovo.

Jednak przy kładzeniu kamienia, nacięte piramidy zostały odwrócone w złą stronę co dało odwrotny efekt. Ściągały na kościół różnego rodzaju nieszczęścia chroniąc jednak stronę zewnętrzną kościoła.

To by tłumaczyło cały ciąg nieszczęść jakie nawiedziło najpierw Pałac a potem już świątynie.

 

Poprzedni

Bergamo Citta Alta, co zobaczyć?

Domowa nalewka z cytryn.

Następny

Dodaj komentarz