,

Gomorra wchodzi na ekrany kin

przez redakcja

Już dzisiaj 16 stycznia wchodzi na ekrany Polskich kin włoski dramat p.t. Gomora – najlepszy film europejski 2008. Film wzbudza wielkie emocje. Prezentuje mafię Neapolitańską która jest jedną z najsilniejszych na świecie.
Scenariusz filmu powstał na motywach głośnej powieści Roberto Saviano pt. „Gomorra”. Autor ujawnił w niej szokującą prawdę o włoskiej mafii i mechanizmach przestępczej działalności Camorry. Sukces książki sprawił, że życie Saviano znalazło się w poważnym niebezpieczeństwie, a o włoskiej mafii znów zaczął mówić cały świat. Film Matteo Garrone, będący adaptacją powieści, to surowy i przejmujący obraz życia mieszkańców prowincji Neapolu i Caserty. Życia, w którym jedyne wartości to władza, pieniądze i krew. Życia podporządkowanego okrutnym zasadom organizacji, która w przeciągu ostatnich trzydziestu lat wymordowała 4000 ludzi – więcej niż jakakolwiek inna grupa przestępcza czy terrorystyczna. Zabiła więcej ludzi niż IRA, ETA i islamskie grupy terrorystyczne, więcej niż Cosa Nostra.

Film okazał się nie tylko poruszającym obrazem działalności włoskiej Camorry, ale również dziełem o niekwestionowanych walorach artystycznych. „Surowy materiał, nad którym pracowałem, kręcąc 'Gomorrę’, był tak mocny wizualnie, że filmowałem go najprościej jak to było możliwe, tak, jakbym był przechodniem, który znalazł się tam przez przypadek” – mówił reżyser, Matteo Garrone. „Była to dla mnie najlepsza droga odtworzenia uczuć, które towarzyszyły mi podczas kręcenia filmu.”
Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej uznali „Gomorrę” produkcją roku.

Zwiastun filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=b090kN8vFmg

Poprzedni

Genua foto

Reggio Emilia: Spadochron nie otwiera się. Tragiczny upadek z 4 tys. metrów

Następny

Dodaj komentarz