,

Gorące języki z jeszcze bardziej gorących krajów! Nie tylko Włoski!

przez bedy

Gorące języki cieszą się sporą popularnością w nauczaniu, jednakże w przeciwieństwie do języków północy, których uczymy się po to, by móc podjąć pracę, by zdobywać wiedzę, języków południa uczymy się dla przyjemności i rozrywki. Często inspiracją do nauki jest wyjazd urlopowy, podczas którego mamy kontakt z hiszpańskim, włoskim, czy portugalskim. Wśród najpopularniejszych języków kojarzonych z ciepłem, słońcem znajduje się hiszpański, a także na gruncie europejskim włoski, grecki. Język grecki uchodzi za trudny, co za tym idzie chętnych do nauki greckiego nie ma zbyt wielu, za to amatorów hiszpańskiego jest bardzo dużo. Łącząc wakacje z nauka języków można osiągnąć wiele celów jednocześnie.

Bardzo często języki tak zwane gorące kojarzone są z urlopem, wakacjami i turystami.

Faktycznie znając hiszpański, włoski z łatwością można znaleźć zatrudnienie w Hiszpanii, Na Balearach, Teneryfie itd.. jako kelner, recepcjonistka, czy animator. Prócz tego ruszając do tych krajów możemy czuć się swobodnie umiejąc się porozumieć w lokalnym języku, nie rzadko szpanując na około swoimi kompetencjami językowymi. Język hiszpański na odmianę w przeciwieństwie do języka greckiego jest językiem łatwym do nauczenia się. Warto podjąć naukę hiszpańskiego, bowiem jest to najpopularniejszy język świata po chińskim.

Mimo uniwersalizmu angielskiego patrząc na ilość osób władających hiszpańskim jako ojczystym i urzędowym to hiszpański wygrywa. Aż w 135 krajach używa się hiszpańskiego jako języka urzędowego, głównie są to kraje południowe tak w Europie jak i w Ameryce Środkowej, Południowej. Południowy temperament z korzeniami łacińskimi doskonale się uzupełniają gwarantując ciekawy proces dydaktyczny. W Polsce hiszpański nie jest zanadto popularny, mimo to wiele osób uczy się tego języka jednocześnie oddając się pasji jaką jest dla nich Hiszpania, jej historia, kultura, czy też taniec – podaje Preply.com e-platforma ucząca m.in hiszpańskiego przez skype.  Konkurencyjnym językiem południa jest portugalski, zdecydowanie mniej popularny tak w Europie, jak i na świecie, mimo iż w Ameryce Południowej jest drugim językiem. Brazylia, Argentyna są krajami przyciągającymi turystów, jak tez inwestorów. Wśród Polaków nieznany i bardzo rzadko podejmowany do nauki język, porównywalny do języków słowiańskich jak chorwacki, serbski. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się język włoski. Jego tempo wypowiedzi, długie wyrazy, melodyjna wymowa i akcent odzwierciedlają w pełni słoneczne Włochy. Język włoski uchodzi za bardzo łatwy, zwłaszcza kiedy znamy już co najmniej jeden język pochodzenia romańskiego bądź jesteśmy biegli w łacinie. Język włoski jest niepopularny z uwagi na rynek pracy. Mimo otwartości Włochów nie jest to kraj emigracyjny. W Polsce niewiele jest szkół oferujących naukę włoskiego, chociaż to się zmienia wraz z upowszechnieniem nauki języków online. Ucząc się zdalnie nie brakuje pomocy dydaktycznych jak i społeczności, które łączy nauka włoskiego. Bezsprzecznie Włochy są krajem wakacyjnym, który kojarzy się nam z urlopem, aczkolwiek nie zawsze słonecznym piaskiem, bo Włochy to również Dolomity i wypoczynek na lodowcu z białym szaleństwem w tle. Mimo wszystko Półwysep Apeniński można zaliczyć do gorących klimatów.

Z racji kręgu kulturowego planując naukę języka obcego w pierwszej kolejności sięgamy po języki europejskie, tymczasem Europa nie jest najgorętszym kontynentem, mimo południowego temperamentu Hiszpanów, Włochów wiele krajów chociażby północnej Afryki jest znacznie bardziej gorących. Z uwagi na pokolonialny charakter państw Afryki niewiele z nich kultywuje osobliwy język plemion afrykańskich, co za tym idzie trudno jest upowszechniać języki afrykańskie, kiedy państwa Afryki dobrowolnie decydują o wyborze języka urzędowego stawiając na francuski, czy angielski. Pod tym względem śmiało można powiedzieć iż angielski jest językiem równika, a francuski językiem Afryki. Śledząc popularność języków europejskich na gorącym kontynencie rekordy bije francuski, który w Północnej Afryce przeplata się z arabskim. Podobnie jak w przypadku języka hiszpańskiego, który się aż po Ziemię Ognistą w Ameryce Południowej, tak też jest z francuskim, którym posługują się mieszkańcy Lazurowego Wybrzeża, Korsyki a także Maroka, Senegalu, RPA, Seszeli i w końcu Gujany Francuskiej czy Reunionu. Tym samym można go wliczyć w krąg języków gorących godnych poznania.  Jak widać w zależności od przyjętych kryteriów za języki „gorące” można uznać rozmaite kody komunikacji. Prócz popularnych języków europejskich warto pamiętać o językach czarnej Afryki iście gorących krajach gdzie dominuje język malgaski, języki nilo-saharyjskie, czy nigero-kongijskie. W skład każdej z grup wchodzi po kilkanaście dialektów buszmeńskich. To niezwykłą przygoda uczyć się tak wyjątkowych języków. Niestety trudno jest o taką naukę w Europie. Bez względu na koszty nauki, chcąc kształcić się i zgłębiać kulturę języków afrykańskich nie pozostaje nic innego jak studia filologiczne o tejże specjalizacji.

Przyglądając się natomiast Ameryce Łacińskiej, Ameryce Południowej z łatwością można dostrzec dominację języka hiszpańskiego. Co prawda nieznacznie różni się on on tradycyjnego hiszpańskiego znanego ze starego kontynentu to w dalszym ciągu jest to hiszpański.

Ucząc się języków obcych z łatwością można rozpoznać języki krajów o ciepłym klimacie.

Sprawiają weselsze wrażenie, są bardziej melodyjne i kwieciste. Znaczenie wielu słów łączy się ze słońcem, pochodzenie rozmaitych określeń, powiedzenia, przysłowia narodowe są ściśle związane z klimatem. Co ciekawe języków takich jak hiszpański można uczyć się w różnych lokalizacjach. Wyjazdowe kursy językowe zapewniają kursy hiszpańskiego w Meksyku, na Kubie, czy Wyspach Kanaryjskich. Ciekawe destynacje sprzyjają nauce, podobnie jak i interesujące tematy kursów wykorzystujących zabawę, hobby takie jak taniec, kulinaria, czy też samo w  sobie zwiedzanie krajów skąpanych słońcem. Popularne są kursy we Włoszech, w Hiszpanii, w Maroku, a także na drugiej półkuli. Z cieplejszych klimatów chłodnego języka północy jakim jest angielski warto odwiedzić Maltę, gdzie przez cały rok można zakosztować wakacyjnego ciepła. Chcąc podszkolić angielski jednak poza Europą warto udać się do USA, gdzie wybór wśród stanów z ciepłym klimatem jest całkiem spory. Najpopularniejszymi destynacjami w Stanach są Miami, San Francisco czy Los Angeles. W tych miastach można się wygrzać do woli, odpocząć jak i nauczyć angielskiego. Do szlifowania angielskiego idealnym miejscem jest Australia, w której sporej części jest bardzo ciepło, mimo iż język angielski nie jest kojarzony z gorącem – podaje Preply, ucząca m.im hiszpańkiego przez skype.

Gorąco bywa nie tylko w Ameryce, Europie, ale także w Azji i to dość sporej części kontynentu. Z językami azjatyckimi jest zasadniczy problem, który tyczy się unifikacji. W przypadku języka chińskiego trudno jets opanować wszystkie dialekty w Chinach, stąd też Europejczycy najczęściej uczą się mandaryńskiego. Chiński jest najpopularniejszym językiem obcym obok japońskiego, którego naukę podejmuje stosunkowo dużo ludzi na świecie. Języki takie jak tajlandzki, koreański są zdecydowanie niszowe, co nie znaczy że niemożliwe do opanowania. Korzystając z sieci można uczyć się dosłownie każdego języka bez większych przeszkód.

Autor: Preply.com – platforma do nauki języków obcych. Polecamy: naukę hiszpańskiego przez skype i innych gorących języków (Włoski, Portugalski).

Poprzedni

Maker Faire czyli weekend wynalazków w Rzymie

Bolonia: otwarcie lokalu dla niepełnosprawnych

Następny

Dodaj komentarz