,

Hospira nie będzie już produkować Pentotalu. Koniec ze środkami do wykonywania egzekucji.

przez Malgorzata Karkota

MEDIOLAN – W tym tygodniu firma farmaceutyczna Hospira podjęła decyzję o zatrzymaniu produkcji leku w swojej fabryce w Lombardii po konsultacjach z rządem włoskim. Produkcja Pentotalu była źródłem wielu oskarżeń i dyskusji, gdyż farmaceutyk jest stosowany do wykonywania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Na decyzję firmy farmaceutycznej wpłynął fakt, że parlament nakazał jej ścisłą kontrolę produktu w całym łańcuchu handlowym, od momentu produkcji, aż do użytkownika końcowego. Chodziło o uniemożliwienie sprzedaży farmaceutyku do użytku przy wykonywaniu kary śmierci. Jednak Hospira uznała, że tak ścisła kontrola jest niemożliwa i że lek może być faktycznie używany w niektórych krajach do wykonywania kary głównej.

„Najlepszą decyzją” nazwał to postanowienie Sergio D’Elia sekretarz międzynarodowej organizacji Nessuno tocchi Caino, która sprzeciwia się stosowaniu kary śmierci. „Przechodzi to wszelkie nasze oczekiwania – mówi D’Elia – Dla nas wystarczałoby, żeby firma zobowiązała się do zawierania szczegółowych umów sprzedaży, tak aby Pentotal był stosowany wyłącznie do celów medycznych i nie trafiał do zagranicznych więzień”.

 

W takim kierunku szły również decyzje parlamentu i rządu. Postanowienie o zakończeniu produkcji pentotalu może oznaczać dla amerykańskiego więziennictwa wstrzymanie wielu zaplanowanych egzekucji.

Poprzedni

Ruby specjalnym gościem na dyskotece w Rimini. Show must go on.

Setki budzików dzwonią w Udine. Kobiety mówią: Basta!

Następny

Dodaj komentarz