,

Il presepe, czyli włoska szopka.

przez redakcja

Bożonarodzeniowe szopki to jedna z najbardziej charakterystycznych świątecznych tradycji we Włoszech. Te reprezentacje narodzin Chrystusa różnią się jednak pod wieloma względami w zależności od regionu Włoch.

Tradycja włoskich szopek sięga Średniowiecza i mówi się, że narodziła się właśnie we Włoszech. Najstarsze ślady znajdziemy w XIII wieku, zaś przełomowe wydarzenie w historii szopki nastąpiło w 1223 roku, kiedy to w miejscowości Greccio za sprawą Świętego Franciszka z Asyżu miało miejsce pierwsze symboliczne przedstawienie narodzin Jezusa. Na przełomie wieków niektóre elementy szopek ulegały zmianom, jednak ich ogólny charakter i podstawowe motywy pozostały wierne tradycji.

 

Zatem współczesne szopki polegają na przedstawieniu narodzin Jezusa i wystawiane są w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto, znajdziemy w nich wszystkie stałe części, które powinna zawierać szopka, dotyczące zarówno scenografii jak i postaci. Niezbędne są takie elementy jak Trzej Królowie, pasterze, wół, osioł, oraz gwiazdy czy grota. Oczywiście w każdym regionie Italii szopki wyglądają nieco inaczej, a do ich wykonania i dekorowania używa się różnych materiałów. Przykładowo, w sycylijskich szopkach wykorzystuje się elementy typowe dla wyspy, takie jak gałązki drzew pomarańczowych.

 

Szopki mogą być tylko statycznymi reprezentacjami narodzin Dzieciątka Jezus, ale niezwykle popularne są żywe szopki, robiące dużo większe wrażenie. Najsłynniejszą włoską szopką jest niewątpliwe ta, którą można podziwiać przy Piazza di Spagna w Rzymie.

Poprzedni

Santo Stefano – Dzień Świętego Stefana we Włoszech

Spritz – popularny drink w północnych Włoszech

Następny

Dodaj komentarz