Instytut Kultury Polskiej w Rzymie

przez bedy

Instytut Kultury Polskiej we Włoszech, znajduje się w samym centrum Rzymu, przy ulicy Vittoria Colonna, 1w Pałacu Blumenstihl. Jest to miejsce, w którym każdy sympatyk kultury polskiej znajdzie coś dla siebie, gdyż tam właśnie znajduje się namiastka polskości.

To własnie tutaj dyrektor Instytutu Jarosław Mikołajewski, wraz z grupą swoich pracowników, zajmuje się promocją kultury polskiej, organizując szereg imprez z polskimi aktorami, pisarzami czy tłumaczami znamienitych polskich dzieł literuatury polskiej. Organizuje on spotkania i pokazy filmów z polskimi aktorami, reżyserami, którzy poprzez swą sztukę przeszli do historii polskiego kina. Polscy malarze mają możliwość promocji swojej twórczości, oddając się pod patronat Instytutu Kultury Polskiej. Często organizowane są również koncerty polskich muzyków, czy przedstawienia teatralne polskich twórców. To wszystko odbywa się nie na polskiej, a na włoskiej ziemi, w sercu Włoch czyli w Rzymie, ale od czasu do czasu także w innych miastach włoskich. Instytut Kultury Polskiej podlegając Ministerstwu Spraw Zagranicznych, ze względu na swoją działalność, jest swego rodzaju promotorem polskiego dziedzictwa narodowego we Włoszech.
Działalność Instytutu Kultury Polskiej jest skierowana nie tylko do Polaków przebywających we Włoszech , ale i przede wszystkim do Włochów zainteresowanych kulturą polską. Stąd podczas szeregu organizowanych imprez, językiem przewodnim jest język włoski. Instytut Kultury Polskiej jest miejscem, w którym pokolenia Polaków urodzonych już we Włoszech, mają możliwość kontaktu z Polską, a włoscy poloniści, tłumacze, artyści, czy obywatele Włoch, zainteresowani i zafascynowani kulturą polską, a także tym wszystkim co polskie, odnajdują tutaj właśnie swoją „kulturalną polską metę”.
Instytut Kultury Polskiej szerząc kulturę polską, organizuje co roku „Corso Polonia”, czyli miesiąc kultury polskiej, propagując polską sztukę, kino, teatr i literaturę. Organizowane są wówczas spotkania, pokazy, wystawy, a także przedstawienia teatralne, także i dla najmłodszych.
Działalność szerzenia polskości przez Instytut Kultury Polskiej jest na tyle duża i różnorodna, że w trosce o swoich członków i sympatyków, Instytut otworzył także bibliotekę polską, gdzie można skorzystać z książek, czasopism, gazet czy słowników w języku polskim i nie tylko. By zostać członkiem Instytutu Kultury Polskiej, wystarczy przyjść do siedziby Instytutu na ulicę Vittoria Colonna, 1 i zapisać się. Takie członkostwo gwarantuje nam, iż będziemy na bierząco informowani o imprezach organizowanych prez Instytut Kultury Polskiej w ciągu całego roku kalendarzowego. Dodatkowe informacje na temat działalności Instytutu Kultury Polskiej można zdobyć poniżej:
Istituto Polacco di Roma, Palazzo Blumenstihlul.
Vittoria Colonna, 100193 Rzym
Tel:06.36.00.07.23

Materiał przygotowany przez:
PolskaItalia

Poprzedni

Ziemia wciąż się trzęsie.

Uroczystości pogrzebowe w Abruzji

Następny

Dodaj komentarz