Italia w obiektywie: Dozza, co zobaczyć, gdzie spać, noclegi

przez bedy

Gdy po raz pierwszy przyjechałam do Italii, urzekły mnie nie tyle sławne miejsca, ale przede wszystkim malutkie miasteczka i wioski, zawieszone na szczytach wzgórz.

Dozza

Jednym z pierwszych takich miejsc była Dozza, malowniczo położona na jednym z pierwszych szczytów nad doliną Padańską, pomiędzy Imolą i Bolonią.

Aby do niej dotrzeć należy zjechać z Via Emilia w Tascanelli ( pomiędzy Castel San Pietro i Imolą). Z płaskiej doliny wjeżdża się pomiędzy łagodne wzgórza z położonymi na nich winnicami, łąkami, sadami i polami uprawnymi.

Pomiędzy nimi, na małej skalnej półce zlokalizowana jest Dozza. Tworzą je właściwie dwie małe uliczki zbiegające się na placu przed zamkiem-fortecą Rocca.

Wzdłuż tych uliczek proste, pamiętające czasy średniowiecza domy, ozdobione współczesnymi freskami.

Od 1960 roku, w 18 edycjach, odbywa się w tym miejscu „Biennale del muro dipinto”, czyli spotkanie artystów z całego świata, którzy „na żywo” malują freski na dziedzińcu fortecy Rocca i na ścianach domów.

Imprezie towarzyszą koncerty i przedstawienia teatralne w Toscanelli i na dziedzińcu fortecy.

Ostatnia impreza odbyła się pomiędzy 13 i 15 września 2007, następna planowana jest w 2009 roku.

W zamku-fortecy można też degustować wyśmienite wina produkowane w okolicznych winnicach, mieści się tam bowiem również „Enoteca regionale dell’Emilia Romagna”.

Polecane noclegi w Dozza

Foto. Daniele Pozzati Imola, Małgorzata Szukalska

Poprzedni

Cmentarz naszych żołnierzy na Monte Cassino jest w fatalnym stanie

Bolonia

Następny

Dodaj komentarz