Jadąc w podróż autobusem każdy pasażer zawierza swoje życie i zdrowie w ręce kierowców oraz organizatorów wycieczki.
Dlatego ważne jest dokładne skontrolowanie, z jaką firmą transportową czy biurem podróży mamy do czynienia. Jakie działania podjąć, aby podróżowanie autokarem było w pełni bezpieczne?
Przed wyjazdem
Jeszcze zanim wsiądziemy do autobusu i zapakujemy swoje bagaże, powinniśmy ocenić sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość, zawsze możemy wezwać odpowiednie służby – policję lub inspekcję drogową, które sprawdzą kierowców i autokar. W przypadku wyruszania w długą trasę musimy mieć pewność, że kierowca ma zmiennika. Nie może przecież przez dobę nieprzerwanie jechać autobusem, ponieważ narażałoby to na realne niebezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Przy dostrzeżeniu wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowcę należy zwrócić mu uwagę o potrzebie bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Stan techniczny pojazdu musi być często kontrolowany przez firmy przewozowe, choć niekiedy uchylają się one od tego obowiązku. Jeśli więc widzimy, że autobus już na pierwszy rzut oka wygląda na niesprawny, nie powinniśmy rozpoczynać podróży. Lepiej wezwać policję, która oceni nie tylko kompetencje kierowcy i jego trzeźwość oraz sprawdzi kartę z tachografu, ale również dokona sprawdzenia autokaru. „Łyse” opony, niesprawne hamulce czy niedziałający układ kierowniczy mogą być przyczyną wypadku na drodze. Przy dużych prędkościach rozwijanych na autostradach przez autobusy, wypadek mógłby zakończyć się tragicznie.
Bezpieczeństwo w czasie jazdy
Większość nowoczesnych autobusów wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów. Należy je zapinać, ponieważ w przypadku kolizji czy wypadku pozostaniemy dzięki temu na swoim miejscu, a siła zderzenia nie spowoduje wyrzucenia nas przez szybę autobusu.
W czasie postojów nie należy oddalać się od autobusu, zwłaszcza w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce autobusowe. Podróżni powinni zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o bagaże. Zawsze obserwujmy, kto kręci się wokół autokaru i jakie bagaże wyjmowane są z luku bagażowego. Wszystkie cenne przedmioty, dokumenty i środki pieniężne należy trzymać w bagażu podręcznym, który zawsze mamy przy sobie. Na postojach nie powinniśmy go pozostawiać w autokarze. W podróży najlepiej mieć ze sobą niewielką ilość pieniędzy – jeśli nawet zostaną skradzione, strata nie będzie dla nas tak dotkliwa.
Więcej ciekawych porad: dworzeconline.pl