Jeśli Dzień Kobiet, to tylko z mimozą

Pomimo zimy, która w tym roku we Włoszech daje o sobie znać także w pierwszych dniach marca, 8 marca pozostanie dniem w kolorze żółtym. Corocznie wszystkie panie we Włoszech zostają tradycyjnie obdarowane wiązankami z gałązek mimozy. Wszyscy natomiast delektują się słodkim ciastem o tej samej nazwie.

Chłód i mrozy sprawiły, ze tegoroczna produkcja na żółto kwitnącego drzewka z rodziny akacjowatych,  spadla o 40 procent, Pomimo to, jakość i punktualność dostaw, sa gwarantowane. Drzewko kwitnie od stycznia do marca. Zimno opóźniło ten proces o około 3 tygodnie i dzięki temu nie trzeba będzie przechowywać kwiatów w chłodniach. Wzrosły natomiast nieznacznie ceny produkcji, do 10 euro z 7 euro z 2009 roku. Nie ma to znaczącego wpływu na ceny detaliczne, ceny gałązek wahają się od 5 do 10 euro. We Włoszech uprawia się mimozy na 350 ha i przez ok. 1600 firm. Dostarczają one 95 procent krajowej sprzedaży tej rośliny z gatunkami takimi jak Tournaire i Gaulois . Regionem w znacznej mierze uczestniczącym w uprawie mimozy jest Liguria z jej nadmorskimi tarasami, które byłyby skazane na opuszczenie i degradacje gdyby nie drzewka mimozy. Z tego względu mimoza uznawana jest za cenny kwiat.

Mimoza stała się nieodłącznym symbolem święta kobiet od 1946 roku ze względu na jej wymowę: autonomię i wolność. Demonstruje je już samo drzewko, które adaptuje się z łatwością również na trudnch terenach.

Mimoza jest kwiatem trującym i nie może być używana jako składnik w kuchni. Dlatego włoska kuchnia znalazła rozwiązanie alternatywne. Na dzień kobiet przygotowuje się ciasto, które dekoruje się drobnymi kawałeczkami pociętego albo pokruszonego biszkopta, co nadaje mu wygląd pęku drobnych kwiatów mimozy. To apetyczne ciasto na bazie biszkopta, z nadzieniem z bitej śmietany i włoskiej crema pasticcera (odpowiednik polskiej masy karpatkowej), z dodatkiem owoców w syropie lub świeżych, takich jak ananas czy truskawki, jest prawdziwa delicja. Co usprawiedliwia fakt, ze nie myśli się o 250 kcal które kryją się tylko w 100 g.

Per la Festa della Donna – wszystkim kobietom: Włoszkom, Polkom i każdej innej narodowości – Auguri!!!

Walka z przemytnikami

Śnieg i zimno, zima nie chce sobie iść