,

Jezioro Maggiore, Stresa, co zobaczyć, praktyczne informacje

przez redakcja

W nieodległych, wysokich Alpach jeszcze zima. Na przełęczy Św. Bernardyna ponad metr śniegu. Włoska Lombardia, w otoczeniu wysokich gór, spowite delikatną mgiełką jezioro Maggiore.

Jezioro Maggiore

Jest początek maja, nad jeziorem w pełnej krasie rozkwitła wiosna. Kwiaty, świeża zieleń, zapach gór i jeziora. Warto było przebyć pół Europy aby to ujrzeć. Z lewej Isole Bella. Wyspa, którą natura wspaniale wkomponowała w krajobraz. W XVII w. książę Carlo III Borromeo aby wyrazić swą miłość do żony Isabelli założył tu sztuczny rajski ogród.

Miłość musiała być to piękna i zapewne nie sztuczna, piękniejsza niż sam ogród. Pewnie z tego powodu wyspa najlepiej prezentuje się z tej właśnie odległości.

Stresa

Urocze miasteczko. W majowe weekendy uliczki zapełniają się turystami. Restauracje i kafejki wylewają się na ulice. Przyjemnie wypić tu włoską expresso. Nisko położona zabudowa wysp wydaje się wynurzać bezpośrednio z głębin jeziora.

Ze wzgórza tuż za miastem roztacza się wspaniały widok na miasto, jezioro, wyspy i zasnuty delikatną mgiełką przeciwległy brzeg. Wiosenny, pachnący tysiącem kwiatów poranek.

Srebrzysta mgła tłumi najcichsze szmery otaczających gór. Spokój, chciałoby się unieść ramiona i razem z ważką bezszelestnie ulecieć w tę piękną przestrzeń, ogarnąć ją jednym spojrzeniem i zatrzymać ten widok na zawsze. W dni niepogody jezioro zmienia nastrój. Świt, – słońce kryje się za górą.

Niebo zasnuwają ciężkie chmury, które później zasnuwają mgłą całe jezioro. Ostre rysy nabrzeżnych drzew kontrastują z miękkością krajobrazu zasnutego mgłą. Mgła powoli ustępuje i znów jezioro jawi się w pełnej wiosennej szacie. Trudno przecenić urok tego miejsca, którego piękno można podziwiać niezależnie od pogody.

www.mojewyprawy.pl

Poprzedni

Jezioro Garda, perełki jeziora Sirmione i Limone, co zobaczyć, praktyczny przewodnik

Wyspy Tremiti, La Caprara, San Nicola i San Domino, co zobaczyć, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz