,

Kryzysowe Boże Narodzenie

przez Patrycja Kaminska

W dobie kryzysu Włosi uciekają się do różnych wyrzeczeń i czasem zmuszeni są do zmiany odwiecznych tradycji, nawet tych świątecznych. Na włoskich stołach wigilijnych w tym roku, obok kosztownych potraw, pojawi się dobra i tania pizza.

Włoskie media komentują tę zmianę świątecznych obyczajów jako efekt oszczędnościowej polityki nowego szefa rządu Mario Montiego, który apeluje o zaciskanie pasa w związku z kryzysem. Jedna piąta Włochów zadeklarowała, że na ich stole wigilijnym pojawi się pizza, nie tylko ze względu na jej zalety kulinarne, ale przede wszystkim dlatego, że jest tania.

 

We Włoszech zazwyczaj świąteczne stoły zastawione są wykwintnymi i drogimi potrawami, takimi jak ryby przyrządzone na różne sposoby. Jednak w tym roku, jak wynika z sondaży, obok kosztownych dań pojawią się też tańsze, między innymi pizza.

 

Poza tym, wiele rodzin zrezygnuje z wigilijnej kolacji w drogiej restauracji na rzecz pizzerii, które w te Święta zanotowały rekordową liczbę rezerwacji.  Z tej okazji pizzaioli przygotowali specjalny przepis na pizzę, mającą przynieść Włochom szczęście. Jako dodatki znajdzie się na niej ostra papryczka peperoncino oraz culatello, wędzona wędlina z udźca wieprzowego. Jej nazwa Superenalotto ma się kojarzyć ze słynną grą liczbową, w której można zostać milionerem.

Poprzedni

Włoska moda

Wigilijna manifestacja związków zawodowych w Rzymie

Następny

Dodaj komentarz