,

Kultura włoska

przez bedy

Opisywanie kultury danego kraju jest zadaniem bardzo trudnym i gdyby pisać o niej szczegółowo można by stworzyć pracę naukową z pewnością przynajmniej na 100 stron. My natomiast skupimy się w tej publikacji na najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych charakterystykach nacji jaką jest Włoski naród.
To co jest podstawą we Włoszech to stabilność rodzinna i matka która tę stabilność zapewnia. Stało się już pewnym charakterystycznym stereotypem iż to mężczyzna bierze na siebie odpowiedzialność za sferę materialno – finansową utrzymywania rodzinny natomiast kobieta zajmuje się sprawami domowymi i wychowywaniem dzieci. Ten stereotyp jest dość prawdziwy gdyż nadal szczególnie na południu Włoch dominuje taka forma kształtowania obowiązków i zadań rodzinnych. Na północy – które według mnie są mniej tradycyjne w tym kontekście – ten typ rodzinny może i też dominuje ale na pewno w mniejszym stopniu niż na południu gdzie zawsze najstarsze tradycje są wcielane cały czas w toczące się aktualnie życie. Być może wygląda to trochę dziwnie bo będąc tam ma się wrażenie że żyje się w kompletnie innym środowisku tak odrębnym od reszty że można samemu popaść w pewne wątpliwości co jest dobre a co jest złe.

Często mówi się o maminsynkach czyli włoskich mężczyznach którzy na wiele wiele lat zamieszkują jeszcze w domu swej matki. Jest to w pewnym sensie prawdą lecz wiadomo że nie dotyczy to całej populacji mężczyzn. Poza tym również kobiety często pozostają z matkami a jeśli już stworzą własny związek to często zamieszkują blisko swojej matki. Natomiast prawdą jest to iż często właśnie matka podpowiada w sprawach ważnych. Często też czytać można o tym że to właśnie nagminność pytań w stronę matki i nieusamodzielnianie się w sprawach prywatnych i decyzyjnych jest najbardziej irytujące i dziwne.

Kolejnym elementem charakterystycznym dla Włochów jest ich spryt. Od zawsze włosi byli w swych zachowaniach sprytni, czy to jawnie czy też nie, bo nie każdemu aktorstwo wychodzi najlepiej, a to przecież dzięki zdolnościom takim właśnie jak aktorstwo, komunikatywność można wykorzystać swój spryt.

Najbardziej jednak cenioną charakterystyką jest poczucie humoru, śmiech który na każdym kroku można zauważyć. Włosi lubią się śmiać, lubią być wesołym narodem. Nawet jeśli coś się stanie negatywnego potrafią z tym sobie poradzić, oczywiście do pewnego stopnia ale śmiechem zabijają monotonie życia codziennego.

Zaprezentowałem w tym tekście parę głównych cech charakteryzujących Włoski naród. Oczywiście są to stereotypy które niekoniecznie musza pasować do każdego, jednak tak czy inaczej Włosi są i będą rozpoznawani i łączeni z tymi cechami.

Poprzedni

Neapol

Styl życia we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz