Najczystsze i największe jezioro we Włoszech, malowniczo położony pośród gór raj dla windsurfingowców, jezioro położone w połowie drogi między Wenecją, a Mediolanem leżące na granicy trzech prowincji to właśnie Garda.
Lago di Garda lokalizacja
Jezioro Garda znajduje się w północno-wschodnich Włoszech i jest położone na granicy trzech regionów: Lombardii, Veneto oraz Trentino-Alto Adige. Nazwa jeziora pochodzi od miasta Garda, a do XII wieku nosiło ono nazwę Benàco.
Wielkość Lago di Garda
Jest to największe jezioro Włoch o powierzchni wynoszącej ok. 370km2. Jego północna część jest znacznie węższa i otoczona górami, które w większości należą do łańcucha górskiego Gruppo del Baldo. Długość jeziora jest równa 52 km, a jego maksymalna szerokość to 16 km. Znajduje się ono 65m n.p.m., natomiast jego maksymalna głębokość to 365m.
Wyspy Lago di Garda
Na jeziorze położonych jest 5 wysp. Największa z nich to L’isola del Garda, która umiejscowiona jest w środkowej części jeziora, niedaleko miejscowości San Felice del Benaco. Zaraz przy niej znajduje się L’isola di San Biagio, do której w okresie suszy można się dostać na pieszo, ponieważ znajduje się jedyne 200 m od lądu. Trzecią co do wielkości jest L’isola del Trimelone, która zasłynęła podczas I i II wojny światowej z tego, że składowano na niej niewybuchy.
Pozostałe wyspy to nieco mniejsze L’isola del Sogno(do której również w suchym okresie można się dostać na pieszo) oraz L’isola degli Olivi, które możemy znaleźć w północnej części akwenu. Wokół jeziora rośnie bujna roślinność śródziemnomorska m. in. cyprysy, oleandry, cedry, czy palmy. Natomiast wody Gardy zamieszkują takie okazy ryb jak: ukleja biała, kleń, karp, węgorz europejski, szczupak pospolity, czy lin.
Windsurfing na Lago di Garda
Nie bez powodu Lago di Garda jest rajem dla wszystkich, którzy kochają windsurfing. Nad jego powierzchnią wieje aż osiem wiatrów, ze wszystkich stron i o każdej porze. Jednym z nich jest Peler-wiatr, który może osiągać prędkość nawet do 15m/s, a wieje wczesnym rankiem do południa. W godzinach popołudniowych można skorzystać z wiatru o nazwie Ora. Natomiast, gdy poczujemy powiew Boarno możemy być pewni, że nadchodzi piękna pogoda.
Co zobaczyć
Rozwój turystyki nad jeziorem Garda zapoczątkował Luigi Wimmer, który pod koniec XIX wieku założył tu pierwszy hotel. Po jego śmierci hotel był prowadzony przez jego żonę, a na przestrzeni dziesiątek lat powstał z niego luksusowy Grand Hotel Gardone Riviera. W przeciwieństwie do położonego również w północnych Włoszech znanego jeziora o nazwie Como, Garda nie stała się jedynie ekskluzywnym miejscem dla „wybrańców”, ale przystępnym jeziorem dla wszystkich.
Rozwinięta infrastruktura, gastronomia oraz szlaki turystyczne zadowolą nawet najbardziej wybrednego turystę. Można napawać się tu przepięknymi widokami popijając w cieniu palm małe espresso, miłośnicy jazdy na rowerach górskich mogą się z bliska przyjrzeć szlakom przygotowanym specjalnie dla nich, wszyscy żeglarze i inni amatorzy sportów wodnych znajdą tu wymarzone warunki pogodowe, a tych którzy wolą spędzić czas w wesołych miasteczkach i różnego rodzaju parkach zabaw też Garda nie zawiedzie.
Miejscowości przy Lago di Garda
Miejscowości nad jeziorem są warte bliższego przyjrzenia się ze względu na ich historię, natomiast wieczorami można korzystać z urozmaiconego życia nocnego, który toczy się nieco oddalone od brzegu. Jezioro Garda jest też bardzo dobrą bazą wypadową do takich miast jak Werona, Brescia, Mantua, czy Wenecja, nie zapominając o Dolomitach. Co więcej, znajduje się przy niej mnóstwo wysokiej klasy hoteli, które oferują najlepsze usługi m.in. organizacja konferencji i spotkań businessowych.
Kempingi przy Lago di Garda
Moja przygoda nad jeziorem Garda trwała niestety jedynie dwa dni, lecz wspomnienia z tego miejsca zostaną niezapomniane na długo. Zatrzymałam się na kempingu w miejscowości Peschiera del Garda, który zachwycił mnie swoją ceną, która w tamtym okresie (a był to kwiecień) była naprawdę szokująco niska. Niestety później już ceny nie były tak miłe oku, lecz nie spodziewałam się niczego innego.
Co zobaczyć w Sirmione i Grotte di Catullo
W ciągu tych dwóch dni oprócz Peschiery udało mi się zobaczyć Sirmione, wraz ze swoimi najdroższymi i najpiękniejszymi w okolicy hotelami i domami.
Grotte di Catullo
Jednakże za najbardziej warte zobaczenia polecam Grotte di Catullo, czyli najważniejszą w czasach rzymskich posiadłość północnych Włoch. Znajduje się ona na samym końcu półwyspu, skąd roztacza się niesamowity widok na jezioro. Jej budowę datuje się na przełom starej i naszej ery. Cała posiadłość składała się z trzech poziomów. Najwyższy z nich już w III w. n. e. został zrujnowany, natomiast dwa niższe poziomy zostały zachowane do dziś. W Średniowieczu i późniejszych okresach mieszkańcy zniszczyli posiadłość, korzystając z jej kamieni do budowania własnych domów. W XX w. willa została objęta ochroną, zaczęto o nią dbać, a w następstwie została udostępniona turystom.
Ja nad Gardę na pewno kiedyś jeszcze wrócę i będę odkrywać jej tajemnice. Wszystkim, którzy tylko mają taką możliwość, polecam wybrać się w to miejsce, aby poczuć powiew, przynoszącego ulgę w 25 stopniowym upale wiatru, jednocześnie podziwiając okryte śniegiem szczyty gór.
Gdzie spać?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty nad jeziorem Garda w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Lago di Garda.