,

Lepsze płace dla pielęgniarek, które … dobrze myją ręce

przez Malgorzata Karkota

Inicjatywa mediolańskiej kliniki Mangiagalli: redukcja infekcji szpitalnych o 30% w ciągu tylko jednego roku.

MEDIOLAN – Dwieście tysięcy rocznie przeznaczone dla personelu medycznego, aby prawidłowo myć ręce. Trzy tysiące na głowę. Oto dodatek motywacyjny wprowadzony  w 2009 r. przez klinikę  Mangiagalli w Mediolanie, w celu walki z infekcjami wewnątrzszpitalnymi u przedwcześnie narodzonych dzieci. Bilans jest zaskakujący: po roku wdrażania projektu zredukowano tego typu infekcje o 30%! A wszystko po tym, jak 70 pracowników oddziału intensywnej terapii neonatologicznej zgodziło się na zainstalowanie kamer wideo przy umywalkach.

 

Jak się okazuje, mimo XIX-wiecznych już odkryć co do związku między zakażeniami a brakiem higieny rąk, także i dzisiaj mycie rąk, reguła nr 1, by uniknąć infekcji, jest deprecjonowane przez białe fartuchy. Dlatego też w 2007 r. WHO zainicjowała w placówkach medycznych na całym świecie kampanię Clean care is safer care . Zaś we Włoszech Ministerstwo Zdrowia wspiera związane z tą kampanią projekty w 175 włoskich szpitalach, które już teraz ograniczyły liczbę infekcji o 200 tysięcy.

 

Jak dotąd jednak żaden inny szpital, oprócz kliniki w Mediolanie, nie wpadł na to, by wynagradzać pieniężnie personel chętnie myjący ręce. Twórcą pomysłu był Fabio Mosca, ordynator oddziału neonatologii w klinice Mangiagalli, największej tego typu klinice w Europie. „Intensywna terapia noworodków to jeden z oddziałów najbardziej narażonych na ryzyko infekcji z powodu specyfiki leczonych pacjentów: są to wcześniaki lub noworodki poważnie chore i osłabione, a więc bez żadnej odporności – wyjaśnia Mosca – Częstotliwość występowania sepsy jest ogromna u dzieci ważących mniej niż 1,5 kg i sytuuje się na poziomie 12 – 35%, zależnie od szpitala.

 

Dzięki projektowi „Czyste ręce” poziom infekcji u około tysiąca noworodków przyjmowanych corocznie na oddział reanimacyjny w klinice Mangiagalli zmalał o około 30%. System kontroli, od którego uzależniona jest premia, przewiduje: kontrolę mycia rąk przy wejściu na oddział przez system kamer, obserwację zabiegów higienicznych w ciągu dnia pracy i  pomiar ilości bakterii na rękach personelu przed kontaktem z noworodkiem, szybko wykonywany za pomocą specjalnych płytek. Wymieniono także umywalki i system baterii, dzięki któremu można obecnie efektywnie umyć ręce w minutę. Na stałe przy umywalkach wyświetlany jest też film instruktażowy. Z boku slogan, który przypomina „Ich zdrowie jest w twoich rękach…” .

Poprzedni

Dwie bomby w Gemonio. Atak na Ligę Północną

Finał nocy sylwestrowej we Włoszech. Śmierć i 500 rannych, w tym 68 dzieci.

Następny

Dodaj komentarz