,

Masowa ucieczka z ośrodka dla imigrantów na Lampeduzie

przez Agata Rygielska

Na Lampeduzie odbywają się dwa równoległe protesty, imigrantów spoza UE skarżących się na nieodpowiednie traktowanie w ośrodku pierwszego kontaktu dla imigrantów oraz mieszkańców wyspy, sprzeciwiających się istnieniu takiego ośrodka.
Masowa ucieczka imigrantów z ośrodka pierwszego kontaktu spotkała się z aplauzem ze strony mieszkańców wyspy. Wszyscy mieszkańcy ośrodka (CPA – Centro di prima accoglienza) ok. 10 rano sforsowali bramy i uciekli, pomimo starań służb porządkowych.

Ponad tysiąc z nich udał się w kierunku głównego placu w mieście krzycząc: „Wolności, pomóżcie nam!”. Imigranci maszerowali ulicą, niezatrzymywani przez policję, która jedynie ochraniała trasę ich przemarszu.

Grupa imigrantów dotarła pod ratusz, wołając „Wolności!” i „Dziękujemy, Lampeduzo!”, powitana oklaskami lampeduzańczyków. Zwrócili się do władz o możliwość opuszczenia ośrodka na Lampeduzie i przenosin do ośrodka stałego pobytu (CPT) w Brindisi, lub o umożliwienie im połączenia się z rodzinami, z których wiele znajduje się we Francji, Niemczech i północnych Włoszech.

Imigranci skarżą się na sposób, w jaki są traktowani w ośrodku.
– Jest nam zimno – mówi Afrykanin przybyły z Tunezji. – Ja nie dostaję insuliny, której potrzebuję. Trzymają nas tu od ponad miesiąca.

Imigranci odmawiają opuszczenia placu i powrotu do ośrodka, zapowiadając pokojowy protest.

Poprzedni

W Neapolu powstała pizza Obama

Kościół, dziennikarstwo i Internet

Następny

Dodaj komentarz