Zniesławione przez wybrednych turystów i miejscowych, dla jednych zbawienne, dla innych kapryśne i zdezorganizowane- rzymskie metro ma za sobą ponad dwustuletnią historię. Zapraszam na krótką wycieczkę opatrzoną praktycznymi informacjami wszystkich, którzy kiedyś zjawią się w Wiecznym Mieście.
Metro w Rzymie
Każdy podróżnik odwiedzający Wieczne Miasto, chcąc nie chcąc zobligowany jest w swoich turystycznych zamysłach odbyć podróż rzymskim metrem. Jest to najbardziej dynamiczny środek lokomocji po Rzymie, wbrew powszechnym opiniom również względnie komfortowy. Oto jak się sprawy mają… .
Sprawdź najlepsze hotele w Rzymie!
Na ogólną sieć metra składają się obecnie dwie linie „A” (czerwona) oraz „B” (niebieska). W budowie jest również linia „C”, której prace choćby przy Koloseum zubożają fragment tego miejsca. Głównym punktem przesiadkowym z jednej linii do drugiej jest Stacja Termini [Termini]. Jest tam zawsze mnóstwo ludzi, jeśli zatem czujemy się samotni a niewyobrażalny tłok znosimy z pobłażliwością, polecam rozpocząć tam podróż po Rzymie.
Stacja Termini
Stacja Termini to także główny dworzec kolejowy Rzymu. Położony jest w ścisłym centrum na Piazza Cinquecento, zbudowany w 1862 roku sprawia wrażenie dużo bardziej antycznej budowli niż w rzeczywistości. Znajdują się tam również sklepy i pasaże, ceny nie są niskie. Wybierając się w podróż poza Rzym, zwykle właśnie tam dokonujemy przesiadki.
Linia metra A w Rzymie
Metro linii „A” kursuje na nieco dłuższej trasie niż metro „B”. Zawiera również więcej przystanków. Podróżując linią „A” możemy dotrzeć do miejsc takich jak Watykan, Muzea Watykańskie, Teatr i Opera, Schody Hiszpańskie (Piazza di Spagna), Fontanna di Trevi, Park na Appia Antica. Pomiędzy końcowymi przystankami jak [Battistini] oraz [Anagnina] znajdują się również te dla niektórych charakterystyczne jak [Subaugusta], [Furio Camillo], [Vittorio Emanuele], [Flamino Piazza Popolo].
Linia metra B w Rzymie
Metro linii „B” natomiast kursuje trasą od [Laurentina] do [Rebibbia], mniej więcej w połowie drogi dojeżdzamy do [Termini]. Bardzo duże centrum handlowe w Rzymie Euroma można odwiedzić wysiadając na [Eur Fermi] lub [Eur Palasport]. W bezpośredni pociąg nad morze, do Ostii tzw. „Błękitna Fala” możemy przesiąść się już na [EUR Magliana], choć lepiej zrobić to na [Piramide] skąd odjeżdża, aby zająć miejsca siedzące. Polecam również niesamowity widok na Koloseum, gdy wychodząc z nisko zadaszonej stacji oczom naszym ukazuje się niesamowity ogrom budowli wyłaniającej się tuż przed nami. Rejony [Policlinico] oraz [Bologna] to dzielnica uniwersytecka, gdzie siedzibę mają niektóre wydziału Uniwersytetu w Rzymie La Sapienza. Na drugi uniwersytet Tor Vergata dowiezie nas natomiast Metro „A” kierując się na [Anagnina].
Linia metra C w Rzymie
Sam w sobie przejazd metrem nie wiąże się z wieloma uniegododnieniami. Największym z nich jest gorąc panujący w starszych i gorzej utrzymanych wagonach linii „B”. Metro „A” pod warunkiem szybkiego przyjazdu jest całkiem komfortowe. Niekomfortowe jest natomiast oczekiwanie na dusznych stacjach, szczególnie w letnim okresie. Nawet dziesięć minut w podziemiach może diametralnie zmienić nasz nastrój. Czas oczekiwania na poszczególne składy nie jest jednak wybitnie długi, zwykle zawiera się w 1-5 minut. W przypadkach awarii itp. podróż metrem staje się prawdziwą katorgą.
Metro funkcjonuje w Rzymie od 5.30 do 24.00
Przejazd wiąże się oczywiście z kosztami. Jeśli planujemy dłuższy pobyt zalecam kupić „la tessera mensile”, nie zapominając o wypełnieniu jej podstawowymi danymi długopisem. Kosztuje 30E, ważna jest bez limitu na wszystkie linie autobusowe oraz linie metra i tramwaje. W przypadku kilkudniowego pobytu warto pomyśleć o zakupie biletu trzydniowego (11E) lub siedmiodniowego (16E). Bilet jednodniowy kosztuje 4E, natomiast pojedyńczy bilet (BIT) kosztuje 1E obejmuje wszystkie środki transportu miejskiego przez 75 minut, ale tylko jedną podróż metrem. Na koniec warto wspomnieć, że dworce są bezpieczne. Należy przede wszystkim uważać na złodzieji kieszonkowych.