Miasta Emilii

przez bedy

Emilia – Romania od dawna jest ważnym regionem Włoch. Już w czasach rzymskich miasta rozwijały się wzdłuż Via Aemilia, łączącej wybrzeża Adriatyku z Piacenzą. W okresie zmierzchu cesarstwa ośrodkiem władzy stała się zaś Ravenna. Głównymi atrakcjami są zabytkowe miasta, interesująca kultura i doskonała kuchnia, aczkolwiek i plażowicze znajdą tu coś dla siebie.
FERRARA

Niewielkie miasto, w średniowieczu zawdzięczało swą świetność panowaniu rodu d’Este. Posiada niezwykle urokliwą starówkę – poza zwiedzaniem polecanej przez wszystkie przewodniki katedry z wspaniałą fasadą oraz monumentalnego, ceglanego Castello Estense, warto po prostu pospacerować po mieście, rozkoszując się urokiem jego uliczek. Nastrój z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom średniowiecznych starówek Torunia i Chełmna… jednak nawet te miasta nie mogą poszczycić się tak niezwykłą ulicą, jaką jest Via delle Volte, prowadząca pod licznymi łukami.

Ferrara z pewnością jest jednym z najciekawszych miast Emilii – Romanii – warto włączyć ją w plan zwiedzania, choćby mając wolne jedno popołudnie.

PARMA

Parma jest zamożnym i eleganckim miastem, położonym na północy Emilii – Romanii. Przyciąga przede wszystkim smakoszy (to stąd pochodzi parmezan i szynka parmeńska!), miłośników zabytków i wykwintnych zakupów.

Podczas krótkiego pobytu, z pewnością warto tu zobaczyć jedenastowieczną katedrę (oczywiście, z krzywą wieżą), monumentalny Palazzo della Pilotta wybudowany dla rodziny Farnese, oraz przespacerować się po eleganckim i wykwintnym, acz niewielkim centrum miasta. Przewodniki polecają również wyprawę do Parco Ducale – podczas mojego pobytu w styczniu nie był on jednak zbyt interesujący (a Palazzo della Pilotta tonął w błocie nie do przebycia).

RAVENNA

Wszyscy miłośnicy sztuki powinni podczas podróży po Włoszech odwiedzić Ravennę: to tu obejrzymy najwspanialsze w Europie Zachodniej mozaiki bizantyjskie. Przedstawione na nich m.in. orszaki cesarza Justyniana i cesarzowej Teodory wciąż lśnią pełnią barw i blaskiem złota. Najważniejsze budowle zabytkowej Ravenny to Basilica di San Vitale, Mausoleo di Galla Placidia, Battistero Neoniano – jeśli planujemy odwiedzić je wszystkie, opłaca się kupić bilet zbiorczy. Warto też zatrzymać się na chwilę przy grobie Dantego Alighieri, który po wygnaniu z Florencji zmarł tu w 1321 r.

Ravenna jest kolejnym miastem o urokliwej starówce – warto wiedzieć, że jej centralny plac, Piazza del Popolo, został założony przez Wenecjan w XV wieku, czego ślady widać w architekturze.

Nawet niezmotoryzowany turysta może przerwać na chwilę zwiedzanie zabytków Ravenny i zrelaksować się przez kilka godzin na pobliskiej plaży. Do miejscowości Marina di Ravenna i Punta Marina Terme można łatwo dotrzeć autobusem sprzed dworca kolejowego w Ravennie – połączenia są częste i tanie, plaże piaszczyste, dno przyjemne, a woda morska czysta.

MODENA

Miasto założone przy Via Aemilia w 183 r.p.n.e., od 1598 roku stolica prowincji rodu d’Este. Zwiedzającym oferuje nie tylko niezwykle ciekawą katedrę romańską (Duomo) oraz Palazzo dei Musei, pełen interesujących eksponatów, ale również miłą trasę spacerową po parku biegnącym dookoła historycznego centrum. Wydaje się idealnym miejscem na krótką, rodzinną, niedzielną wycieczkę.

REGGIO EMILIA

W Reggio Emilia miały miejsce – obydwa w 1797 roku! – dwa ważne historyczne wydarzenia w dziejach Włoch i Polski: Józef Wybicki napisał słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, a trójbarwna flaga została obwieszczona flagą narodową Włoch. Tablice upamiętniające oba zdarzenia znajdziemy na domach przy Piazza Prampolini.

Pozostałe atrakcje turystyczne Reggio Emilia ograniczają się głównie do kilku zabytkowych kościołów (San Prospero, Duomo, Beata Vergine della Ghiara).

Jak widać, Emilia – Romania obfituje w zamożne, choć często niewielkie miasta o bogatej przeszłości. W wielu z nich znajdziemy ciekawe zabytki, uniwersytety, rozwinięte życie kulturalne. Moim zdaniem, dla przeciętnego turysty najbardziej atrakcyjne będą Ferrara i Ravenna – pierwsza ze względu na wspaniały zamek i wyjątkowo klimatyczną starówkę, druga zaś oferuje ucztę dla oczu miłośników zabytków i miły odpoczynek nad włoskim morzem.

Emilia Romagna, Le Guide Mondadori, Mondadori, Milano 2004
Jepson Tim, Włochy, Przewodnik National Geographic, Warszawa 2002

Poprzedni

Dlaczego coraz mniej opłaca się nam pracować we Włoszech

Tragedia na plaży. Obojętność Włochów czy manipulacja prasy?

Następny

Dodaj komentarz