,

Miasteczko w Lacjum ma zamiar ogłosić się Księstwem Filettino

przez Patrycja Kaminska

Miasteczko Filettino chce się odłączyć od Włoch. Czy powstanie Księstwo Filettino? W tej niewielkiej miejscowości w środkowych Włoszech 15 grudnia zostanie rozpisane referendum, mające rozsądzić tę kwestię.

Malownicze miasto liczy tylko 550 mieszkańców, którzy od 15 grudnia w 10-dniowym referendum będą mogli wypowiedzieć się na temat kwestii odłączenia od Włoch. W konsekwencji miałoby powstać Księstwo Filettino. Pomysłodawcą tego śmiałego projektu jest burmistrz Luca Sellari. Wszystko po to, aby sprzeciwić się pakietowi antykryzysowemu, przyjętemu latem przez rząd Silvio Berlusconiego w związku z zadłużeniem włoskich finansów publicznych. Projekt ten przewidywał m.in. likwidację władz gminnych w przypadku miejscowości o liczbie mieszkańców poniżej tysiąca, a zatem dotknęłoby także miasteczka Filettino.

 

Na razie księstwo Filettino ma swoją stronę internetową. Politycy i przedstawiciele władz w Rzymie, zajęci pracami nad polityką oszczędności i ratowaniem finansów publicznych Włoch, nie komentują tego śmiałego projektu. Referendum odbędzie się, gdy w Rzymie pracuje już nowy rząd, utworzony przez Mario Montiego. Jego gabinet także przyjął własny pakiet rozporządzeń o walce z kryzysem publicznych finansów, który – podobnie jak program Berlusconiego – przewiduje znaczne cięcia w nakładach na władze lokalne i redukcję administracji oraz stanowisk politycznych na wszystkich szczeblach.

Poprzedni

Koloseum do remontu

Żywe szachy z Marostiki

Następny

Dodaj komentarz