Miejsca spotkań Polaków we Włoszech

przez redakcja

Ważnym aspektem w życiu każdego człowieka jest bliskość drugiego człowieka, ponieważ z reguły jesteśmy jednostkami preferującymi przebywanie w towarzystwie ludzi nam podobnych, mających podobne zaintresowania, upodobania, mówiących naszym językiem, należących do tej samej grupy społecznej.

Ten aspekt jest bardzo istotny i nieobcy wszystkim emigrantom, zwłaszcza nam Polakom żyjącym we Włoszech. W związku z tym, że jesteśmy narodem dość towarzyskim, szukamy okazji do odnajdywania rodaków na obczyźnie. Dlatego tak ważne jest istnienie miejsc spotkań Polaków mieszkających we Włoszech.

Nie wszyscy z nas przybywają do Włoch mając juz na miejscu przyjaciół, rodzinę, tak zwana bratnią duszę, która pomoże na obczyznie. Po pewnym czasie tęsknota za krajem, rodziną, przyjaciółmi, polskim jedzeniem wzrasta i tak by chciało sie trochę oderwać od tej włoskiej rzeczywistości. Zwyczajnie pogadać po polsku, ponarzekać, powspominać, bądz po prostu otworzyć się przed drugim człowiekiem. A kto lepiej zrozumie, polską duszę jak nie Polak Polaka. Pod warunkiem, że jest to osoba która nie kieruję sie żadnymi negatywnymi przesłankami, jak to bywa często na obczyznie.
Również tutaj we Włoszech jest wiele miejsc, w których spotykają się Polacy.

Mowa tutaj o instytucjach nieformalnych jak i publicznych, takich jak chociażby Polski Istytut w Rzymie, czy organizacje kobiet polskich, jednostki prywatne np Polska dyskoteka w Rzymie, jak i zwykłe place, kościoły gdzie Polacy którzy żyją we Włoszech mają możliwość integrować się i przebywać razem.

Być może wielu z nas nie ma zielonego pojęcia, że gdzieś niedaleko jest polska społeczność, która czeka na nas z otwartymi ramionami, a być może to właśnie Wy jestście organizatorami jednoczącymi polonię włoską, a może macie po prostu swoje miejsce spotkań, gdzieś tam we Włoszech, gdzie widujecie się wraz z innymi Polakami, bądź skupiacie się tworząc ośrodki kultury polskiej.

Piszcie, być może wszyscy razem, stworzymy nową mapę polskich obszarów we Włoszech.

Miejsca spotkań Polaków w Rzymie to:
Kościół Świętego Alfonsa, ul. Merulana
Kościół Świętego Stanisława ul. delle Botteghe Oscure przy placu Argentyńskim

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni

Kurs języka polskiego we Włoszech

Praca we Włoszech – Rzym

Następny

Dodaj komentarz