Najsłynniejsze jaskinie we Włoszech

przez Patrycja Kaminska

Każdy miłośnik Włoch wie, że ten piękny kraj oprócz miast i dzieł sztuki zadziwia turystów także cudami przyrody. Jednym z nich są jaskinie, które zachwycają kolumnami stalagmitów i stalaktytów, a jeszcze bardziej fascynujące jest to, że do wielu z nich można dostać się tylko łodzią.

Błękitna Grota

Najsłynniejszą włoską jaskinią jest niewątpliwie Błękitna Grota (Grotta Azzurra) na zachodnim brzegu Capri. Jest stosunkowo niewielka, a światło słoneczne, które dostaje się do środka przez wodę i wypełnia ją niebieską poświatą, nadaje jej iście bajkowy charakter.

Znali ją doskonale starożytni Rzymianie, korzystał z niej między innymi cesarz Tyberiusz. W średniowieczu natomiast grota uległa zapomnieniu, a rybacy omijali ją z daleka, gdyż wierzono, że jest nawiedzona przez duchy. Obecnie, szczególnie w słoneczne dni, przed Grotta Azzurra ustawiają się kolejki łódek z turystami.

Grotta del Bue Marino

Kolejną jaskinią wartą odwiedzenia jest Grotta del Bue Marino w pobliżu miejscowości Cala Gonone na Sardynii.

Grota Neptuna

Na wzmiankę zasługuje też znajdująca się w pobliżu Grota Neptuna (Grotta di Nettuno), do której można także dostać się pokonując 600 stopni stromych schodów.

Wielką sławą cieszą się też inne jaskinie, takie jak groty w miejscowości Matera czy ogromna Grotta del Gigante pod Triestem, w której zmieściłaby się cała rzymska bazylika św. Piotra.

Capri – gdzie spać?

Jako że osobiście od paru lat jeżdżę w Pompejów postanowiłem stworzyć listę najlepszych miejsc do spania na Capri.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów na Capri

Poprzedni

Festa della Donna

Kilka powodów, dla których warto odwiedzić Mediolan

Następny

Dodaj komentarz